-4 C
Скопје

САД: ТикТок не се продаде на Мајкрософт, ќе склопи партнерство со Оракл

Кинеската компанија Бајтденс (ByteDance), сопственик на популарната апликација ТикТок, го извести Мајкрософт дека нема да го продава американскиот бизнис, а наместо продажба, договорено е партнерство со корпорацијата Оракл.

– Бајтденс нè извести дека нема да ги продава американските операции на ТикТок на Мајкрософт. Убедени сме дека нашиот предлог беше добар за корисниците на ТикТок и заштитата на интересите на националната безбедност, се вели во соопштението на Мајкрософт.

Бајтденс се откажа од продажба на ТикТок во САД, а добро информиран извор за некои американски медиуми изјавил дека кинеската компанија се согласила да соработува со Оракл за да избегне забрана за деловно работење во САД.

Договорено е Оракл да биде технолошки партнер на Бајтденс и да го преземе управувањето со американските кориснички податоци на ТикТок, рекол изворот.

Прочитајте и...  ВИДЕО I Апсења на московскиот аеродром „Внуково“: Приведени повеќемина приврзаници на Навални

Оракл преговара и за преземање на уделот во работењето на ТикТок во САД.

Американскиот претседател Доналд Трамп во август му даде рок на Бајтденс да го продаде или суспендира американскиот дел од работењето на својата апликација ТикТок, или во спротивно кинеската апликација ќе биде забранета во САД. 

Поврзани вести

Наследникот и шефот на Самсунг осуден на 2,5 години затвор поради корупција

Слободен печат

Мицотакис ја прими втората доза од вакцината против ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО I Во САД уапсен функционер од Ново Мексико, основачот на групата наречена „Каубои за Трамп” учествувал во нападот на Капитол

Илинка Иљоска

Почина Димитар Стојчевски, еден од основачите на Меѓународната ликовна колонија „Св. Јоаким Осоговски”

Слободен печат

Владата во очекување на позитивни ефекти во економијата веќе во првиот квартал: Најава за 23 милијарди денари за капитални инвестиции

Слободен печат

Се отвораат продавниците во Грција, почнуваат со работа и козметичките и фризерските салони

Слободен печат

Остави Коментар