Tag : тик ток

Вести Свет Слајдер

Трамп ги забрани ТикТок и ВиЧет, одлуката стапува на сила од недела

Слободен печат
Американскиот претседател Доналд Трамп од недела го забранува симнувањето на апликациите ТикТОк и ВиЧет, стои во соопштението од Министерството за трговија на САД и оваа...
Вести Економија

САД: ТикТок не се продаде на Мајкрософт, ќе склопи партнерство со Оракл

Слободен печат
Кинеската компанија Бајтденс (ByteDance), сопственик на популарната апликација ТикТок, го извести Мајкрософт дека нема да го продава американскиот бизнис, а наместо продажба, договорено е партнерство...
Вести Свет

ТикТок се придружува кон Кодексот на ЕУ против говорот на омраза

Слободен печат
ТикТок, една од најпопуларните социјални мрежи, најави дека се придружува кон Кодексот против нелегален говор на омраза на ЕУ, јави дописничката на МИА од Брисел....
Вести Економија

Извршниот директор на „Тик-Ток” поднесе оставка

Слободен печат
Извршниот директор на „Тик-Ток”, Кевин Мејер поднесе оставка, а привремено ќе биде заменет од извршната директорка Ванеса Папас. Ова се случува неколку дена откако „Тик-Ток”...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Снимка од брутален напад на момче објавена на „Тик Ток“ (ВИДЕО)

МИА Агенција
На апликацијата Тик Ток е објавено видео од напад на младо момче во Македонија. Локацијата на видеото не е позната. На профилот @problem1 на „Тик Ток“...
Вести Економија

„Тик Ток“ во центарот на вниманието – „Мајкрософт“ во преговори да го купи – Кина обвинува за кражба

Слободен печат
„Мајкрософт“ и официјално потврди дека се во преговори со кинеската компанија „БајтДенс“ за купување на социјалната апликација „Тик Ток“. Од американската компанија велат дека забрзано...
Свет Слајдер

Трамп сака да ја забрани апликацијата ТикТок, а Мајкрософт преговара да ја купи

Слободен печат
Компанијата Мајкрософт наводно преговара за купување на кинеската видео апликација ТикТок откако американскиот претседател Доналд Трамп најави дека ја разгледува можноста да ја забрани апликацијата...
Вести Свет

Американските сенатори против ТикТок: Кина апликацијата може да ја искористи во изборите

Слободен печат
 Група американски републиканси сенатори ја повикаа администрацијата на претседателот Доналд Трамп да го испита можниот ризик Кина да ја искористи ТикТок, популарна апликација за споделување...
Вести Свет

Со кинескиот закон забранет Тик ток во Хонгконг

Слободен печат
Глобално популарната мобилна апликација за објавување на кратки видео снимки Тик ток повеќе не е достапна за корисниците во Хонгконг поради новиот кинески Закон за...
Вести Свет

Вашингтон може да ја забрани апликацијата Тик Ток во САД

МИА Агенција
Американските власти имаат намера да ја забранат кинеската популарна апликација ТикТок на територијата на САД, изјави денеска државниот секратар Мајк Помпео за телевизијата Фокс Њуз. Според достапните информации,...