18.8 C
Скопје

Руди Гобер е најдобар дефанзивец во НБА

Центарот на Јута џез, Руди Гобер е избран за најдобар одбранбен играч во НБА лигата за оваа сезона. Ова е трето вакво признание за одличниот француски центар, претходно наградата ја освои и во сезоните 2017/18 и 2019/20.


Гобер доби вкупно 464 гласови од страна на новинарите, а зад него на второто место се најде кошаркарот на Филаделфија сиксерс, Бен Симонс кој доби 287 гласови, додека Дрејмонд Грин од Голден Стејт вориорс е трет со 76 гласови.

Гобер во регуларниот дел од сезоната имаше просек од 14.3 поени, 13.5 скокови и 2.7 асистенции по натпревар и е еден од најзаслужните што Јута џез беше најдобар тим во регуларниот дел од сезоната во НБА.

Поврзани вести

Падобранецот на „Гринпис“едвај спасил жива глава, снајперисти го имале на нишан

Слободен печат

Ламело Бол е дебитант на годината во НБА

Слободен печат

Навивачка љубов: „Фалангата“ и украинските фанови заедно во Букурешт

Слободен печат

ВИДЕО: Италија ја суреди Швајцарија и се пласира во осминафиналето

Слободен печат

ФОТО: Јокиќ се врати во родниот Сомбор и веднаш седна во едносед

Слободен печат

Срамно, масовно се бришат видеата на кои Ѓоковиќ му го подарува рекетот на момчето од трибините

Слободен печат

Остави Коментар