РК Бутел го очекува историското деби во европските купови

Тимот на Бутел Скопје го очекува историското деби во европските купови. Избраниците на Кристијан Грчевски ќе се соочат со незгодниот украински вицепрвак ЗТР Запорожје в сабота на домашен терен, а реваншот ќе биде следниот викенд.

– Немаме многу информации за противникот, па не можам да кажам нешто повеќе околу очекувањата од овој двомеч. Ние ќе играме ракомет, играчите ќе се борат за што подобар резултат на првиот натпревар. Сакаме да се претставиме во убаво светло и да одиграме онака како што знаеме, на високо ниво, кое што доликува на екипа како Бутел. Не знам каков резултат би ни бил доволен за пласман понатаму, има и реванш сепак, но украинската екипа е многу незгодна. Како и да е, ние ќе одиме на победа со тимска и борбена игра – изјави Грчевски.

Прочитајте и...  Ибрахимовиќ си заминува од Милан

Натпреварот меѓу Бутел Скопје и ЗТР Запорожје, кој е дел од второто квалификациско коло од Купот на ЕХФ ќе се игра в сабота (5 октомври) во СРЦ „Кале“ – Скопје со почеток од 18.30 часот.

Прочитај повеќе

Ништо ново во Ф1: И натаму доминира Хамилтон!

Слободен печат

Мурињо: Фудбалот оди во погрешна насока

Слободен печат

Таткото на Хабиб Нурмагомедов почина од коронавирус

Слободен печат

Ново засилување во Ливерпул доаѓа од Баерн!?

Слободен печат

Со Вардар ја освои Европа, Парондо номиниран за тренер на годината

Слободен печат

Затворен тренинг центарот на Клиперси поради коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Од МЗТ се пресели во редовите на Галатасарај

Слободен печат

Македонија без учесници во ФИБА Лигата на шампионите

Слободен печат

Несторовски: Голот против Рома му го посветувам на Роландо!

Слободен печат

На денешен ден: Се оствари детскиот сон на Ѓоковиќ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Меси ги прекина преговорите за продолжување на договорот!?

Слободен печат

Реал со пенал до плус четири пред Барселона (ВИДЕО))

Слободен печат