Ривалдо: Фудбалот е на добар пат да го добие новиот Роналдо

Легендарниот Бразилец верува дека Ерлинг Халанд може да го достигне на неговиот сонародник.

Норвешкото чудо од дете, Ерлинг Халанд и по доаѓањето во Борусија Дортмунд продолжува да ги тероризира противничките голмани и не престануваа да ги воодушевува сите со своите игри.  На 12 натпревари во дресот на Борусија постигна дури 13 гола, а претходно ги решеташе мрежите како играч на Салцбург.

Поранешниот играч на Барселона и на бразилската репрезентација, Ривалдо, смета дека Халанд има уште простор да напредува и дека може да ги достигне квалитетите на неговиот славен сонародник, Роналдо.

– Халанд уште сега е одличен фудбалер, има само 19 години и во иднина ќе станува се подобар и ќе биде еден од најдобрите голгетери на светот. Игра без никаков страв и изгледа многу смирено на теренот. Уште сега Халанд е играч од светска класа кој може многу да напредува и нормално е што екипи сакаат да потпишат со него – вели Ривалдо кој досега отиде најдалеку во споредбите.

Прочитајте и...  Нема да ја препознаете, сопругата на Стеф Кари за време на карантинот го донесе своето тело до перфекција (ФОТО)

Некои луѓе го споредуваат неговиот стил со тој на Луис Назарио да Лима Роналдо и можеби постојат сличности бидејќи Халанс е брз, не се плаши и постигнува многу голови. Мислам дека е прерано да се размислува дека ќе биде негов наследник, но Халанд сигурно оди по тој пат. Роналдо освои две титули на СП и го воодушеви светот со своите потези и дриблинзи па ни треба време да видиме дали Халанд може да го достигне. Но, едно е сигурно, има се што е потребно за да дојде до тоа ниво – додава Ривалдо.

Прочитај повеќе

Монтирано навивање на дербито Дортмунд-Баерн! (ВИДЕО)

Слободен печат

ФК Ренова: Што ќе се случи доколку има позитивен играч на Ковид-19?

Слободен печат

Денот кога Роналдо немаше решение за Македонија (ВИДЕО)

Слободен печат

„Бип бип“: Фудбалскиот свет импресиониран од брзината на Дејвис! (ВИДЕО)

Слободен печат

Бундеслига: Баерн чекор поблиску до титулата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Стружани го дезинфицираат стадионот пред тренинзите и мечевите (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Величковски: Ни недостасува спортскиот тимски дух, комуникација и дружење

Слободен печат

Њукасл преговара со Барселона, но и со Гвардиола!

Слободен печат

Лео Меси како во најдобрите денови! (ВИДЕО)

Слободен печат

Каков потег од Шкотска: Навивачите одлучуваат за иднината на фудбалерите!

Слободен печат

Роналдо има талент и за други спортови! (ВИДЕО)

Слободен печат

Добри вести за Златан, повредата не е сериозна

Слободен печат