Ринс до триумф во „кралската“ класа, возбудлива трката за титулата!

Возачот на „Сузуки“, Алекс Ринс стана осмиот различен победник оваа сезона, откако славеше на Големата награда на Арагон, 10 трка годинава во Мото ГП шампионатот.

Ринс на патеката „Моторленд“ го запиша третиот триумф во „кралската класа“, а 15 во кариерата, успеа во текот на денешната трка да ги запре налетите на Алекс Маркес од „Репсол Хонда“.

Помладиот од браќата Маркес имаше 263 илјадитинки заостанување, а во Шпанија дојде до вториот подиум во две недели, само овојпат по суво.

На третото место се најде вториот возач на „Сузуки“, Жоан Мир, кој сега е водечки во генералниот пласман со 121 бод, пред Фабио Квартараро кој има 115, следуваат Маверик Вињалес (109) и Андреа Довициозо (106).

Прочитајте и...  ФОТО: Барса ниско удира, стигна експресен одговор од „Старата дама“!

Иако Квартараро ја имаше пол позицијата, Французинот на „Јамаха“ имаше лоша трка на крајот ја освои дури 18 позиција.

До крајот на сезоната има уште четири трки, возбудувањата се враќаат наредната седмица повторно во Шпанија за ГН Теруел, исто така на патеката „Моторленд“.

Поврзани вести

Митревски и Порто ремизираа против Киелце

Слободен печат

Лига на Европа: Наполи без Елмас поуспешен од Сосиедад

Слободен печат

Димитров со пресврт го победи Циципас во Виена

Слободен печат

Меси е како Хари Потер, ќе го фрлам телевизорот кога ќе се пензионира

Слободен печат

Поранешна руска тенисерка преживеала хорор во својот дом: Влегоа пет луѓе и ме врзаа, рацете ме болеа со денови

Слободен печат

Лига на Европа: Црвена Звезда пукна „петарда“, пораз на Тотенхем (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар