„Рекламата на САС не го почитува културното наследство на Скандинавците“

Во спотот се вели дека сè што е скандинавско всушност е позајмено од други народи и оти во овој дел од Европа – нема ништо „скандинавско“.

Новата реклама на Скандинавската авиокомпанија Данска-Норвешка-Шведска (САС) предизвика гнев во интернет просторот. Причина за тоа е, наводно, тврдењето во видеото за недостаток на изворни културни вредности кај Скандинавците.

Во спотот се вели дека сè што е скандинавско всушност е позајмено од други народи и оти во овој дел од Европа – нема ништо „скандинавско”.

Шведските ќофтиња, на пример, се посочува дека биле преземени од Турција, ветерниците биле измислени во Персија, а спојувалките се американски производ. Идејата на создавачите на рекламата била да ја покажат важноста на културната размена што се случува кога патниците се враќаат дома со добри идеи.

Многу од гледачите, сепак, сметаат дека рекламата е навредлива и понижувачка за скандинавските изворни вредности.

Прочитајте и...  Словенечкото Собрание го расправа „Мега корона законот“ вреден три милијарди евра

Објавата на Јутјуб досега има над 50.000 „дислајкови“. Се среќаваат и критики дека авторите не го почитуваат своето културно наследство и оти скандинавските земји имаат со што да се гордеат, „но не и со авиокомпанијата САС“.

Прочитај повеќе

Анкета на НДИ: СДСМ со 3,3 отсто пред ВМРО-ДПМНЕ

МИА Агенција

Нова веб страна за сите информации за коронавирусот

Слободен печат

Ирански хакери се обиделе да влезат во личната е-пошта на персоналот на СЗО

МИА Агенција

Мајка на дете со аутизам: Децата со аутизам се различни, а исти

Слободен печат

Гугл во борба со дезинформациите за пандемијата

МИА Агенција

Најнови податоци за состојба со Ковид-19 во светот до 17 часот

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Грција од дома” – кампања на Министерството за туризам на Грција (ВИДЕО)

МИА Агенција

Филипче: Холандија донираше еден цел кабинет за дијагноза на коронавоирусот (ВИДЕО)

Слободен печат

Филипче: Заразен е доктор од психијатриската болница во Демир Хисар (ВИДЕО)

Слободен печат

ВО ЖИВО: Прес-конференција на министерот Филипче за состојбата со коронавирусот

Слободен печат

Помош во прехранбени артикли добија над педесет семејства во Голо Брдо

Слободен печат

Путин ги продолжи неработните денови во Русија до 30 април

МИА Агенција