Раиконен: Во Формула 1 сакаат борба, а потоа ве казнуваат! – Слободен печат
ОстанатoСпорт

Раиконен: Во Формула 1 сакаат борба, а потоа ве казнуваат!

Финецот Раиконен истакнува дека не видел ништо казниво во активностите на Себастијан Фетел на Формула 1 трката во Монтреал.

Возачот на Алфа Ромео, Кими Раиконен не гледа логика и праведност во активностите на стјуардите кои го казнија неговиот поранешен тимски колега Себастијан Фетел во Канада.

Според стјуардите, пилотот на Ферари се вратил опасно на патеката, затворајќи го на тој начин Луис Хамилтон, по што го казнија со пет секунди, а тоа го чинеше победа во трката.

– Не сакам да влегувам во дискусија, но не видов во активностите на Себ во Монтреал нешто што е казниво. Но, некој друг видел. Кога се враќаш на трасата, се обидуваш да не се удриш во ѕидот. Чудно е, бидејќи во почетокот на сезоната се зборуваше дека ќе се поттикнува машката борба и битка на патеката, но потоа се наметнуваат казни, што не ми се допаѓа – прокоментира Финецот.

Ледениот потоа зборуваше за проблемите во болидот на Алфа Ромеа, тим за кој настапува оваа сезона.

– Во одредени моменти и кривини, болидот се однесува прекрасно, во други – чудно. Потисокот не е добар ако се спореди со болидите на ривалите. Не сме далеку од ривалите, но треба да се потрудиме. Не можам да кажам дека болидот ни е послаб од првите трки, едноставно нашите ривали ги решија своите проблеми – додаде тој.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close