1 C
Скопје

Tag : канада

Живот Забава Магазин Магазин слајдер

Канаѓанка го прекршила полицискиот час: Го „шетала“ сопругот како куче

Слободен Печат
Двојка во Канада е казнета за прекршување на правилата за полициски час поради пандемијата со коронавирус, откако жената била фатена како го „шета“ сопругот како...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Британија, Германија и Канада со осуди за упадот на приврзаниците на Трамп во Конгресот

МИА Агенција
Британските и германските власти го осудија упадот на приврзаниците на американскиот претседател во заминување Доналд Трамп во зградата на Конгресот. Британскиот премиер Борис Џонсон ги...
Вести Македонија

Отворете очи да не наседнете: Тетовец жртва на измама за работа и престој во Канада

Слободен печат
Дваесет и седумгодишник од Тетово пријавил во полиција дека бил измамен од човек кој му ветувал работа и престој во Канада, за што уплатил 28.000...
Вести Свет

Канада за две недели има регистрирано 100.000 нови случаи на ковид-19

Слободен печат
Канада вчера ја надмина границата од 600.000 заразени случаи на коронавирус, две недели откако достигна половина милион инфицирани, со што ја потенцира јачината на пандемијата...
Вести Свет

Нов вид на Ковид-19 откриен и во Канада

Слободен печат
Властите во Онтарио вчера соопштија дека во канадската провинција се потврдени два случаи на новиот вид на Ковид-19, откриен во Велика Британија. Новиот вид на...
Вести Свет

Канада ја дозволи употребата на вакцината на „Модерна“

Слободен печат
Канада денеска издаде дозвола за употреба на вакцината која ја разви компанијата „Модерна”, соопшти Министерството за здравство. Издавањето дозвола овозможи испорака на околу 168.000 дози...
Вести Свет

Трудо: Канада во јануари ќе добие 500.000 вакцини, конечно ќе се отарасиме од 2020 година

Слободен печат
Канадскиот премиер Џастин Трудо денеска изјави дека Канада во јануари ќе добие 500.000 дози од вакцината на компанијата „Фајзер” и дека Канаѓаните наскоро ќе можат...
Вести Свет

Премиерот Трудо најави старт на имунизацијата: Канада ги доби првите дози од вакцината на „Фајзер“ и „БајонТек”, процесот почнува од Квебек

Слободен печат
Канадскиот премиер Џастин Трудо изјави дека првите дози на анти-ковид вакцината на „Фајзер“ и на „БајонТек“ пристигнале во државата и уште денеска може да бидат...
Вести Свет

Во Канада одобрена вакцината против Ковид-19 на „Фајзер/Бионтек”

И.И.
Канада денеска ја одобри вакцината против Ковид 19, што ја произведоа Фајзер и Бионтек, со што се отвори патот за нејзино нарачување и дистрибуција во...
Вести Свет

Канада планира од 2022 година да оданочува странски дигитални гиганти

И.И.
Канада планира да воведе дополнителни даноци за компаниите во секторот за дигитални услуги и производи како дел од новиот „фер даночен систем за дигиталната економија”,...