Tag : канада

Вести Свет

Латинска Америка за првпат ги надмина САД и Канада по бројот на случаи на коронавирус

Слободен печат
Бројот на случаи на коронавирус во Латинска Америка денеска, по првпат го надмина вкупниот број на инфекции во САД и Канада, како резултат на зголемувањето...
Вести Свет

СЕ ПРЕВРТЕ АВТОБУС ВО КАНАДА: Загинаа тројца туристи, неколку се повредени (ВИДЕО)

Слободен печат
Тројца луѓе загинаа, а неколку се повредени кога во јужната канадска провинција Алберта се превртел автобус, јавува Ројтерс. Станува збор за туристички автобус кој превезувал...
Вести Свет

Границите на САД со Мексико и Канада остануваат затворени до 20 август

Слободен печат
Aмериканските власти денеска објавија дека границите со Мексико и Канада ќе останат затворени за повеќето патувања до 20 август за да се спречи ширење на...
Вести Свет

Вооружениот маж што упадна во резиденцијата на Трудо се соочува со 22 обвиненија

Слободен печат
Вооружениот маж, кој минатата недела беше уапсен откако влезе на имот во Отава, на кој се наоѓа резиденцијата на канадскиот премиер Џастин Трудо, е обвинет...
Вести Свет

Канада суспендира договор за екстрадиција со Хонг Конг

Слободен печат
Канада го суспендира договорот за екстрадиција со Хонг Конг откако таму Кина  воведе закон за национална безбедност, изјави денеска канадскиот министер за надворешни работи Франсоа-Филип...
Вести Свет

Вооружен маж влегол во резиденцијата на Трудо во Отава

Слободен печат
Канадската полиција уапси вооружен човек кој влегол на територијата на дворот каде што во Отава се наоѓа домот на премиерот Џастин Трудо и генералниот гувернер...
Вести Македонија

Ден на Канада во Северна Македонија, Србија и Црна Гора (ВИДЕО)

Слободен печат
Амбасадорката на Канада за Северна Македонија, Србија и Црна Гора, Кати Чаба, денеска го честиташе Денот на Канада во овие земји, порачувајќи дека во изминатата...
Вести Свет

До крајот на јули продолжена забраната за влез во Канада

Слободен печат
Канадската Влада до крајот на јули ја продолжи забраната за влегување во земјата за повеќето странци, како дел од напорите да се забави ширењето на...
Вести Економија

Канадските компании нема да се рекламираат на Фејсбук

Слободен печат
Канадските компании се приклучуваат кон се поголемиот список на светски познати брендови кои решија да не се рекламираат на „Фејсбук” во јули, поради одбивањето на...
Вести Свет

Алармантно во Канада: Освен од ковид-19 смртни случаи и од предозирање

Слободен печат
Од почетокот на пандемијата на Ковид-19, бројот на смртни случаи поврзани со предозирање со лекови во Канада е значително зголемен, покажуваат податоците објавени во земјата....