Путин оди во самоизолација поради заразено лице во неговото опкружување

владимир путин
Рускиот претседател Владимир Путин / EPA-EFE/MICHAIL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT

Рускиот претседател Владимир Путин мора да оди во самоизолација откако во неговата околина беше откриен случај на инфекција со коронавирус и затоа нема да патува во Таџикистан оваа недела на состанок за регионалната безбедност, објави Кремљ.

„Поради идентификуваниот случај на коронавирус во неговата околина, Владимир Путин мора да го почитува режимот на самоизолација одреден временски период“, велат од неговиот кабинет.

Тој додаде дека шефот на државата нема лично да патува на регионалниот самит во Таџикистан, туку ќе учествува преку видео конференција.

Видео на денот