Путин оди во самоизолација поради заразено лице во неговото опкружување

владимир путин
Рускиот претседател Владимир Путин / EPA-EFE/MICHAIL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT

Рускиот претседател Владимир Путин мора да оди во самоизолација откако во неговата околина беше откриен случај на инфекција со коронавирус и затоа нема да патува во Таџикистан оваа недела на состанок за регионалната безбедност, објави Кремљ.

„Поради идентификуваниот случај на коронавирус во неговата околина, Владимир Путин мора да го почитува режимот на самоизолација одреден временски период“, велат од неговиот кабинет.

Тој додаде дека шефот на државата нема лично да патува на регионалниот самит во Таџикистан, туку ќе учествува преку видео конференција.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот