• Кремљ

Киев: Кремљ ја зеде Белорусија за нуклеарен заложник

Русија ја зеде Белорусија за „нуклеарен заложник“, оцени денеска Киев, откако рускиот претседател Владимир Путин најави распоредување нуклеарно оружје на белоруска територија. „Кремљ ја зеде Белорусија за нуклеарен заложник“, објави на Твитер секретарот на Украинскиот Совет за безбедност Алексеј Данилов. Тој додаде дека оваа одлука е „чекор кон меѓународна дестабилизација на земјата“. Путин се закани …

Киев: Кремљ ја зеде Белорусија за нуклеарен заложник Read More »