Прва Мастерс титутла за Медисон Кис

Медисон Кис е победничка на Мастерс турнирот во Синсинати откако во финалето беше поуспешна од минатогодинешната победничка Светлана Кузњецова во два сета со 7:5,7:6.

Американската тенисерка до победата дојде откако правеше пресврт и во двата сета, таа губеше со по 3:5 но успеваше да се врати во игра. Во првиот сет Кис освои четири гемови во низа и го освои со 7:5.

Во вториот сет, повторно Кузњецова на стартот направи брејк и предноста ја одржуваше до 5:4 кога сервираше за израмнување на 1:1 во сетови, но упорната Американка успеа да се врати во игра, направи брејк и го однесе сетот во тајт брејкот каде се покажа како поуспешна и за прв пат триумфира на турнирите од Мастерс серијата.

Прочитајте и...  Најскапите фудбалски трансфери: Нејмар рекордер, но Роналдо е пред сите! (ФОТО)

Прочитај повеќе

Беше позитивен на Ковид-19, па се самоуби клупскиот лекар на Ремс!

Слободен печат

„ЌЕ ПРЕЖИВЕАМ“: Актуелна легендарна снимка на Новак Ѓоковиќ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Најголемите пет фудбалски „кражби“ во 21 век! (ВИДЕО)

Слободен печат

МЗТ Скопје дел од иницијативата „Спортистите против коронавирусот“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Гарлик: Ќе останеме без пари доколку не продолжи Премиер лигата!

Слободен печат

Тенисерка објави слика од своите гради и порача: „Не е за помлади од 18“! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

УЕФА демантира дека ЛШ мора да заврши до 3 август

Слободен печат

Европски шампион во одбојка на плажа си најде „соиграч“ во карантин! (ВИДЕО)

Слободен печат

Поранешен македонски борач позитивен на коронавирус

Слободен печат

Помош за четири семејства од македонските фудбалски надежи (ФОТО)

Слободен печат

Горбок: Ни ветија одговори во април, загрижени сме за иднината на Вардар!

Слободен печат

Еклстон: Би било ужасно Хамилтон со осум трки да биде шампион!

Слободен печат