-2 C
Скопје

Прогноза на публицистот Ветон Сурои: Косово ќе оди на избори во наредните три месеци

Публицистот Ветон Сурои вели дека повеќе не се дискутира дали ќе има избори во Косово, туку кога тие ќе се одржат во наредните три месеци, јави Клан Косова.

Иако во јавноста се доби впечаток дека во случај на избори, победник ќе биде Движењето „Самоопределување“ во коалиција со друга партија, Сурои вели дека не е сигурен како ќе се одвиваат изборите, пренесува Танјуг.

Како една од причините зошто граѓаните не излегоа на гласање по конфликтот, според него, е впечатокот што го имале дека сè ќе биде исто, иако гласале.

– Ја минавме критичната фаза со ковид-19 и тоа може да произведе гласови за и против партиите. Ќе видиме што ќе донесат изборите, рече Сурои.

Прочитајте и...  Бајден ги истакна шесте надворешно-политички приоритети, Западен Балкан меѓу нив

Поврзани вести

ВИДЕО: И покрај строгите епидемиолошки мерки со црковни ѕвона и пред илјадници луѓе, Вучиќ го откри споменикот на Стефан Немања во Белград

Слободен печат

Трајанов: Попишувачите да бидат вакцинирани

Слободен печат

Заев најави изборен српски јазик во училиштата, Ковачев посакува бугарски со иронична честитка

Слободен печат

Недолични фотографии повторно кружат на интернет: „Јавна соба“ стана јавен срам

Како успеа Израел да обезбеди повеќе вакцини отколку што е потребно?

И.И.

Со години боледуваше од Кронова болест, почина пејачот Игор Пармаковски

Слободен печат

Остави Коментар