Tag : прогноза

Вести Економија

ОЕЦД: Невработеноста ќе расте во голем дел од развиените земји

Слободен печат
Кризата предизвикана од коронавирусот ќе ја зголеми невработеноста во голем дел од развиениот свет далеку над нивото од времето на глобалната финансиска криза во 2008...
Вести Економија

Економијата во ЕУ ќе доживее најтежок пад по Втората светска војна

Слободен печат
Растот на БДП во Еврозоната ќе се намали за 8,7 отсто, а следната година ќе се движи околу 6,1 отсто. Во земји членки на ЕУ, БДП...
Вести Економија

Светска банка прогнозира пад на руската економија од 6 проценти

Слободен печат
Руската економија ќе се намали оваа година за 6 отсто, што претставува најголем пад од 2009 година под притисок на пандемијата од корона вирусот како...
Вести Економија

Британија со пад на БДП од 2,2 отсто во првиот квартал годинава

Слободен печат
БДП на Велика Британија падна за 2,2 отсто во првиот квартал од годината како резултат на епидемијата предизвикана од корона вирусот. Ваквите податоци доаѓаат по...
Вести Економија

Полошто е од што очекувавме: ММФ издаде ново предупредување

Слободен печат
Меѓународниот Монетарен фонд најверојатно ќе ги ревидира своите проекции за глобалната економија поради развојот на ситуацијата во врска со Ковид – 19. Новата проекција ќе...
Вести Економија

Светска банка со прогноза: Македонија со пад на БДП од 2,1 отсто годинава, Хрватска со најголем пад во регионот

Слободен печат
Според предвидувањата БДП во регионот на Западен Балкан оваа година ќе биде помал од 3,2 отсто, додека економското закрепнување ќе има раст од 4,6 проценти....
Вести Економија

Словенска банка прогнозира пад на економијата во минус

Слободен печат
Економијата годинава ќе биде во минус, односно бруто домашниот производ (БДП) ќе падне за 6,5 отсто, се вели во најновата прогноза на Банката на Словенија....
Вести Македонија

И утре променливо облачно со локален дожд

Слободен печат
Времето утре ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд, особено во западните делови. Можна е и ретка појава на грмежи. Ќе дува умерен,...
Вести Економија

Македонија со најмал пад на БДП од земјите во регионот

Слободен печат
Европската банка за обнова и развој предвидува дека економијата во регионите каде е активна годинава ќе бележат просечен пад од 3.5 проценти заради економското влијание...
Вести Економија

Велика Британија очекува најголем економски пад во последните 70 години

Слободен печат
Централната банка на Велика Британија објави извештај во кој предвидува пад на економијата на земјата од 14 проценти годинава што претставува најголем економски пад за...