Проф. Стефов од НАС: Ова што се случува со изборот на ректор е слика за очајната состојба во Високото образование (ВИДЕО)

Она што се случува со во последно време со изборот на нов ректор е само врв од пирамидата во целокупната состојба во високото образование која мораме да признаеме е очајна. Имаме нетранспарентен избор на ректор. Сметаме дека токму транспарентноста треба да биде клучна во ваков случај. Не треба да бираме личности туку програми. Во таков случај треба да има една нормална процедура во која сите евентуални кандидати би имале довболно време да ги претстават и образложат своите програми и ние да гласаме по нив. Јас да сум на местото на сегашниот ректор не би постапувал вака како што тој постапува. Не би сакал да имам дамка во евентуален избор, ако некој кажува дека тоа не е транспарентно, изјави во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ професорот Виктор Стефов од Независен академски синдикат.

Прочитајте и...  Дуда предлага уставни измени: Забрана за посвојување на деца за истополовите заедници

Тој вели дека во оваа ситуација не треба да му се замерува само на ректорот, туку и на Сенатот, на деканската управа.

-Мора да имаме систем на избор. Тука не се работи за лични напади кон ректорот туку бараме систем. Независниот академски синдикат покажа дека е тотално независен и од претходната и од сегашната власт. Ние сме партнери со институциите и аргументирано даваме предлози како да се надминат состојбите во Високото образование, вели Стефов и додава дека изборот е избрзан и законитоста е доведена во прашање.

Ние пред две години интервениравме за незаконското формирање на Интеруниверзитетската комисија. Голем број на видни професори реагираа, беа упатени претставки до ДКСК и МОН требаше да реагира. Од министерот добивме одговор дека МОН е ненадлежен. Затоа и се раѓаат сомнежите околу ситуацијава. Просветните инспектори не треба да чекаат туку должност им е да ја проверуваат работата на УКИМ, изјави Стефов.

Прочитајте и...  Вухан го погоди нова катастрофа: Местото од каде тргна коронавирусот, сега влезе во нова криза (ВИДЕО)

 

Прочитај повеќе

Руси и Саудијци на мета на првите самостојни британски санкции

Слободен печат

Заев му подари три знамиња на Мицкоски, од нашата држава, ЕУ и НАТО

Слободен печат

Полицајци даруваа крв, собрани 20 единици крв во Кавадарци

Слободен печат

Потенцијалниот лек за коронавирус влегува во трета фаза – ќе се тестира врз луѓе

Слободен печат

Палестинските власти се заблагодарија на сите противници на израелската анексија на Западниот Брег

Слободен печат

Николоски: Го прашувам Заев што бара Боро Марлборо секој викенд во Швајцарија со највисоки членови на неговото семејство?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Супер дедо од Индија го победи коронавирусот на 104 години – пред 100 години ја преживеал шпанската треска

Слободен печат

Заев за прочистување на правосудството, Мицкоски за ветинг на политичарите

Слободен печат

Кенија: Демонстранти запалиле полициска станица заради убиство на продавач

Слободен печат

Лукаревска: Со години лажеа дека тече мед и млеко, не смееме да заборавиме како владееше ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Спасовски од Ѓорче Петров: Ќе живееме како европски граѓани со европски плати

Слободен печат

Шилегов го победи коронавирусот, од утре се враќа на работните обврски

Слободен печат