Tag : уким

Вести Скопје Слајдер

Јанкуловски: Нема загрижувачка информација која би наложила прекин на наставата на УКИМ

Слободен печат
Будно ја следиме ситуацијата во државата. Ние сме во постојан контакт со надлежните институции кои се задолжени да го третираат секој новозаболен со корона вирус....
Вести Македонија

НАкС: Ниту еден вработен на УКИМ, досега, нема јавно преземено одговорност за иницијативата за основање ваков синдикат

Слободен печат
Независниот академски синдикат (НАкС) соопшти дека му понудил на ректорот на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј”, Никола Јанкуловски да му бидат ставени на располагање резултатите...
Колумни Слајдер

„Папската курија“ од Правниот факултет во Скопје

Сашо Орданоски
Ја гледам, од страна, јавнава дебата за Предлог-законот за Јавно обвинителство и две работи никако не ми влегуваат во глава… Прво, во целата таа расправа,...
Вести Македонија Слајдер

Проф. Јанкуловски: Нa секој вработен му е загарантирано правото да организира сидикално здружување и тоа право не треба да се одземе

Маријана Митровска
Секако дека ќе одговорам на неоснованите напади и обвинувања на доскорешната претседателка на Независниот академски синдикат, проф. Маја Стевановиќ дека сум правел узурпација со академската...
Вести Македонија

НАкС: Во МОН не уверуваа дека не се одговорни за основање синдикати на универзитетите

Слободен печат
Преставниците на Независниот академски синдикат (НАкС) денеска на средба во МОН со министерот за образование и наука Арбер Адеми и вицепремиерката Мила Царовска биле уверувани...
Вести Македонија

Стевановиќ: Заробениот УКИМ како дел од заробена држава никогаш не се одзароби

Слободен печат
Универзитетската професорка од Независниот академски синдикат Маја Стевановиќ, во „Утрински брифинг“ на „Слободен печат“ зборуваше колективниот договор во Министерството за образование за покачување на платите...
Вести Македонија

Филипче се сретна со најдобрите студенти: Верувам дека ќе бидете дел од квалитетниот здравствен систем што го градиме

Слободен Печат
Министерот за здравство Венко Филипче денеска имаше средба со најдобрите студенти на Медицинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” од академската 2018/2019 година, коишто...
Вести Македонија

Адеми: Има разлика во платите на УКИМ, бидејќи не е интегриран универзитет како останатите

Слободен печат
Сите вработени во јавните универзитети добиваат ист износ на партиципација на плата од страна на државата. Разликата е во тоа што скопскиот Универзитет „Св. Кирил...
Вести Македонија

МОМЕНТАЛНО кај Ректоратот при УКИМ е најзагадено

Слободен печат
Попладнево состојабата со загаденоста не е на сјајно ниво. Мерните станици во земјава покажуваат дека кај Ректоратот на УКИМ е најзагадено, а потоа следат Тетото...
Вести Македонија

УНИВЕРЗИТЕТИ: Ќе нема професори, мали плати, малку асистенти

Слободен печат
За една деценија ќе нема кој да ги замени редовните професори на државните универзитети кои ќе се пензионираат, покажува истражувањето на Независниот академски синдикат, НАКС....