Проф. Наков: Проекцијата за намалување на македонската економија е најмала во споредба со сите земји од опкружувањето

-Ако сите меѓународни анализи за влијанието на оваа здравствени криза врз економскиот потенцијал на државите, говорат дека четири од пет вработени ќе ги чувствуваат последиците од кризата, дека најмалку седум проценти од вкупната вработена работна сила ќе ги претрпат измени во системот на нивното наградување и ако најмалку 160 држави ќе изкажат намулување на БДП е сосема очигледно дека прашањето на поднесувањето на економските последици од кризата е евидентно, изјави за „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ универзитетскиот професор, Леонид Наков.

Она што е битно да се напомене според Наков е дека предвидувањата на сите релевантни меѓународни институции говорат за еден различен начин на справување со последиците од КОВИД-19 со оглед на временскиот период во кој тие се префрлуваат во реалниот сектор.

Прочитајте и...  МВР: Во изминатото деноноќие на 70 лица им се издадени решенија за изолација

-СБ сопствената анализа ја прави во зависност од проектираниот период во кој кризата ќе биде ставена под контрола. Се прават две сценарија за секоја економија. Односно ако кризата заврши кон крајот на јуни, додека втората е кон крајот на годината. Она што е евидентно е дека проектираните проценти на намулување на БДП-то, особено за државите од нашето опкружување, упатуваат на тоа дека проекцијата за намалувањето на македонската економија е најмала во споредба со сите останати национални економии.

Она што е релевантно да се истакне е тие се темалат на потенцијалот на државите за обезбедување на т.н интегрирани политики. Тоа значи дека сите политики кои се креираат во овој временски период, а се насочени кон неколку глобални целини – сегментот на вработеноста, поттикнувањето на конкурентноста во малите и средните претпријатија и директната помош на државата во справувањето со последиците од здравственатра состојба. На оваа линија се сите препораки, изјави Наков, околу прогнозите на ММФ и СБ и проценката за драматичен пад во април до износ од -10 проценти намалување на БДП-то во Македонија.

Прочитајте и...  Дескоска: Ако не се продолжи вонредната состојба, изборите се на 21 јуни, тоа го предвидува и Уставот и уредбата

Прочитај повеќе

Дескоска: Ако не се продолжи вонредната состојба, изборите се на 21 јуни, тоа го предвидува и Уставот и уредбата

Слободен печат

Трамп со декрет ќе ја ограничи заштитата од одговорност на социјалните мрежи

Слободен печат

Американски воени авиони утре ќе летаат долж реката Вардар за да го поздрават нашето членство во НАТО

Слободен печат

Истражување на EY: Франција водечка европска дестинација за нови странски инвестиции

Слободен печат

Тачи како доказ за бизнисот со дрога на „Курти и неговата група” го даде ова ВИДЕО

МИА Агенција

Шекеринска: Армијата беспрекорно ги извршува задачите во справувањето со пандемијата, затоа е НАТО Армија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Си-Ен-Ен: Разорен биланс од пандемијата во САД

Слободен печат

Советот за безбедност в сабота ќе одлучува за вонредната состојба

Слободен печат

Реструктурирања во „Нисан мотор“, се затвора фабриката во Барселона

Слободен печат

Над 130 лица во Штип ставени во изолација по контактите со заразените текстилни работнички

Слободен печат

СЗО: Кризата да не ги присили владите да ги намалат јавните трошоци за здравството

Слободен печат

Грција ќе одвои 115 милиони евра за помош на авиопревозниците

Слободен печат