Проф. д-р Живковиќ: Ќе се кандидирам за ректор – УКИМ е заробен од внатре и политиките ги водат тројца луѓе (ВИДЕО)

Тројцата проректори на скопскиот Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ), проф. д-р Вујица Живковиќ, проф. д-р Гордана Јосифова-Неделкова и проф. д-р Владимир Петрушевски, како и Независниот академски синдикат, го обвинија ректорот Никола Јанкуловски дека во време на вонредна состојба незаконски закажал седница за избор на нов ректор, функција за која и самиот е кандидат.

Ректорот Јанкуловски вели дека започнатата постапка за избор на ректор за мандатниот период 2020-2023 е во целосна согласност со актуелниот Закон за високо образование, дека мандатот на ректорот на УКИМ не е истечен како и дека оваа законска процедура не е никаков лов во матно, туку дека само станува збор за спроведување на законска постапка.

Професорот Живковиќ за „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ изјави дека ова што се случува последните денови само му штети на Универзитетот.

Прочитајте и...  Нови „бомби“ за Заев: Преку посредник договарал соработка со Мијалков?

-Многу пати му е укажано и на ректорот и на органите и на јавноста дека ова што се случува се коси со законот и не е во ред во ова кризно време да се спроведуваат избори кои не му доликуваат на Универзитетот. Прво и основно треба да се почитува Законот за високо образование. Да се спречи конфликтот на интереси, да се почитува статутот и законитоста. Дојдено е време органите на Универзитетот да не бидат управувани, туку да управуваат. Универзитетот е заробен од внатре. Јавна тајна е дека политиките овде ги водат тројца луѓе, водени од сопствен, личен интерес, изјави  Живковиќ.

Кандидатура за ректор со цел развој на Универзитетот.

-Јас ќе се кандидирам за ректор, бидејќи покрај тоа што цел живот го имам посветено на Универзитетот гледам можност во ова кризно време со храброста и користењето на потенцијалите на сите од УКИМ да помогнам во развој на Универзитетот, вели Живковиќ.

Прочитајте и...  Дискотеките и баровите во Бугарија ќе работат само на отворено, забранети свадби и крштевки

 

Прочитај повеќе

Грчките демонстранти ја нападнаа полицијата, во тензична атмосфера донесен законот за јавни собири (ВИДЕО)

МИА Агенција

Мајка херој: Пред да загине во пожар – го фрли од тераса тригодишниот син, го фати маринец и го спаси (ВИДЕО)

Слободен печат

Седум судански министри поднесоа оставка

Слободен печат

Дел од Карпош утре без вода

Слободен печат

Шекеринска: Ние не плаќавме за стиропори кои глумат мермер, напротив решивме парите да заминат во малите бизниси

Слободен печат

Моќно торнадо ја погоди Минесота, настрада маж кој работел во гаража (ВИДЕО)

Марина Дамческа

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Врховниот суд на САД донесе важна одлука против Трамп поради која тој збесна

Слободен печат

Кучиња откриваат коронавирус во Обединетите Арапски Емирати

Слободен печат

СЗО ја поддржа теоријата за пренос на коронавирусот преку аеросоли, дадоа нови насоки

Слободен печат

Брнабиќ: Со мирни протести го покажуваме демократскиот капацитет

Слободен печат

Митрески: Нашиот план е до 2024 година да отвориме околу 80 отсто од поглавјата со ЕУ

Слободен печат

Мицкоски: Ние се бориме против оние кои го хушкаат народот за да си делат тендери, да возат „мајбах“

Слободен печат