• мандат

Радев му го врачи мандатот на Асен Василев за да формира нова влада на Бугарија

Бугарскиот вицепремиер и министер за финансии во оставка, Асен Васиев денеска од претседателот Румен Радев го доби мандатот за да ја формира новата бугарска влада, јави БГНЕС. Довербата како нов мандатар, Василев сега ја доби од неговата партија „Продолжуваме со промената“ наспроти неговиот партиски колега Кирил Петков кој досега ја имаше функцијата премиер на Бугарија. …

Радев му го врачи мандатот на Асен Василев за да формира нова влада на Бугарија Read More »