Проблемите околу Северен тек ќе ја подигнат цената на природниот гас

Мислењето на експертите е дека сите опции за решавање на правниот конфликт ќе доведат до зголемување на цената на гасот за крајните корисници и граѓаните на ЕУ, вели Лавров.

Гасоводот „Северен тек 2“ ќе биде завршен, меѓутоа тешкотиите до кои доаѓа за време на неговата изградба би можеле да доведат до пораст на цената на гасот за граѓаните на ЕУ, изјави рускиот шеф на дипломатијата Сергеј Лавров.

– Мислам дека проектот не може да биде запрен. Убеден сум дека ќе биде имплементиран. Германија и другите европски земји чии компании се вклучени во неговата изградба се заинтересирани за тоа. Всушност цела Европа е заинтересирана, бидејќи тој ќе ја зајакне европската енергетска безбедност, изјави Лавров по состанокот на Советот на држави крај Балтичкото море, ренесува Тасс.

Како што истакна мислењето на експертите е дека сите опции за решавање на правниот конфликт ќе доведат до зголемување на цената на гасот за крајните корисници и граѓаните на ЕУ.

Прочитајте и...  Русија ја испрати првата серија од вакцината против коронавирусот во Белорусија

 

Прочитај повеќе

Србинка со новороденче заврши во притвор- била шеф на балканска наркобанда во Шпанија (ВИДЕО)

Слободен печат

САД ќе ја затворат амбасадата во Багдад доколку продолжат ракетните напади

Слободен печат

Азербејџан ја очекува поддршката на Србија околу Нагорно-Карабах

Слободен печат

Се појави видео од приемот на Јанкулоска во „Идризово“ (ВИДЕО)

Маријана Митровска

Во Франција коронавирусот зема замав- над 4 илјади заразени во еден ден

Маријана Митровска

Бесими: Ребалансот во тек, средствата ќе се насочат таму каде ќе дадат подобри резултати

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Словачка во среда повторно ќе воведе вонредна состојба

Слободен печат

Итна седница на Совет на безбедност на ОН за Нагорно-Карабах

Слободен печат

„Да ги стреламе или да ги отруеме со гас“, снимен заговор за убиство на мигранти

Слободен печат

Нема поддршка за Законот на ЈО, нема опозициски предлог за јавен обвинител

Слободен печат

Заев: Ние се боревме ФИРОМ да го тргнеме

Слободен печат

Поради пандемијата изгубени се 12 билиони долари од светскиот БДП