Tag : северен

Вести Економија

Можни санкции за инвеститорите и на „Северен“ и на „Турски“ тек

Слободен печат
Американскиот државен секретар Мајк Помпео се закани со санкции за европските инвеститори кои имаат удел во рускиот проект за „Северен тек 2“ и „Турски тек“....
Вести Економија

Нови санкции за „Северен тек 2“ во нацрт одбрамбениот буџет на САД

Слободен печат
Американскиот Сенат вклучи дополнителни санкции против „Северен тек 2 во нацрт буџетот за национална одбрана, изјави конгресменот републиканец Стив Вомак. Тој вели дека руските власти...
Вести Економија

Америка има нов план како да го стопира „Северен тек 2“

Слободен печат
Американските сенатори подготвиле план за проширување на санкциите против проектот „Северен тек 2“, соопшти агенцијата „Блумберг“, повикувајќи се на нацрт документот. Според информациите на агенцијата,...
Вести Економија

Нема откажување од „Северен тек 2“

Слободен печат
Плановите да заврши изградбата на гасоводот Северен поток 2 не се променети, а санкциите воведени против овој проект се одраз на нечесната конкуренција и спротивни...
Вести Економија

Проблемите околу Северен тек ќе ја подигнат цената на природниот гас

Слободен печат
Гасоводот „Северен тек 2“ ќе биде завршен, меѓутоа тешкотиите до кои доаѓа за време на неговата изградба би можеле да доведат до пораст на цената...
Вести Економија

Ниту „Северен поток 2“ нема да ја задоволи растечката европска побарувачка

Слободен печат
На Европа и недостига гас. Се заканува дефицит од 300 милиони кубни метри годишно, предупредува Андреас Ширебек, директор на германскиот „Унипер“. Во таква ситуација, покрај...
Вести Македонија

Времето денес сончево со слаб северен ветер и температура до 35 степени

Слободен печат
Времето денеска ќе биде сончево сo слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе се движи од 8 до 18 степени, а дневната температура од...