Tag : тек

Вести Економија

Можни санкции за инвеститорите и на „Северен“ и на „Турски“ тек

Слободен печат
Американскиот државен секретар Мајк Помпео се закани со санкции за европските инвеститори кои имаат удел во рускиот проект за „Северен тек 2“ и „Турски тек“....
Вести Економија

Нови санкции за „Северен тек 2“ во нацрт одбрамбениот буџет на САД

Слободен печат
Американскиот Сенат вклучи дополнителни санкции против „Северен тек 2 во нацрт буџетот за национална одбрана, изјави конгресменот републиканец Стив Вомак. Тој вели дека руските власти...
Вести Економија

Америка има нов план како да го стопира „Северен тек 2“

Слободен печат
Американските сенатори подготвиле план за проширување на санкциите против проектот „Северен тек 2“, соопшти агенцијата „Блумберг“, повикувајќи се на нацрт документот. Според информациите на агенцијата,...
Вести Економија

Нема откажување од „Северен тек 2“

Слободен печат
Плановите да заврши изградбата на гасоводот Северен поток 2 не се променети, а санкциите воведени против овој проект се одраз на нечесната конкуренција и спротивни...
Вести Економија

Проблемите околу Северен тек ќе ја подигнат цената на природниот гас

Слободен печат
Гасоводот „Северен тек 2“ ќе биде завршен, меѓутоа тешкотиите до кои доаѓа за време на неговата изградба би можеле да доведат до пораст на цената...
Вести Економија

Русија го преполови протокот на гас за Европа преку Украина

Слободен печат
Руските транзитни испораки на гас во Европа преку Украина во првите четири месеци од годината се намалени за 47 проценти во споредба со минатата година...
Вести Економија

ПОЛОВИНА МИЛИЈАРДА ДОЛАРИ ГОДИШНО: Познато е колку Газпром ќе заработи од Турски тек

Слободен печат
Гасоводот „Турски тек“, кој денеска официјално започна со работа, на компанијата „Газпром“ годишно ќе и носи приходи од околу 500 милиони долари, изјави за „РИА...
Вести Економија

Лавров: Гасоводите ќе се градат и покрај санкциите од страна на САД

Слободен печат
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека проектите за гасоводот „Северен тек 2“ и „Турски тек“ ќе бидат остварени и покрај санкциите...
Вести Економија

„Турски тек“ е исполнет со гас

Слободен печат
Двата краци на гасоводот „Турски тек“ се полни со гас, соопшти корпорацијата „Газпром“. – Во моментов, двата крака се полни со гас, почнувајќи од објектот...
Вести Македонија

Изградбата на кружниот тек на влезот од Куманово ќе почне кон крајот на месецов

МИА Агенција
пштина Куманово ќе усвои времен сообраќаен план за влезот на градот кај крстосницата на булеварот „Трeта Македонска ударна бригада” и улицата „11 Октомври” и ќе...