Tag : гас

Вести Економија

„Турски тек“ од следната година ќе ги снабдува со гас Бугарија, Србија, БиХ и Унгарија

Слободен печат
Првиот човек на „Србијагас”, Душан Бајатовиќ, изјави дека гасоводот „Турски тек” ќе биде подготвен до крајот на годината да ги покрие потребите на Бугарија, Србија,...
Вести Свет

„Гаспром“ предупредува: Транзитот на гас преку Белорусија и Украина е ризичен

Слободен печат
Неизвесноста околу политичката иднина на Белорусија претставува ризик за стабилен транзит на рускиот гас кон Европа, а постои ризик за транзит и преку Украина, предупредува...
Вести Свет

Данска издаде дозвола за гасоводот Северен тек 2

Слободен печат
Компанијата „Северен тек 2“, со седиште во Швајцарија, објави дека ги добила сите потребни дозволи од земјите низ чии територијални води минува истоимениот гасовод, вклучително...
Вести Македонија Слајдер

Заев во Атина изрази интерес за вклучување во изградба на терминалот за течен гас кај Александрополис

Слободен печат
Премиерот Зоран Заев, во рамките на дводневната работна посета на Грција, денеска имаше средба со Кристос Копелузос, извршен директор на групацијата „Копелузос”, која е основачки...
Вести Свет

Мас: Доколку нема поддршка од Москва во истрагата за труењето на Навални, би можеле да го смениме мислењето за „Северен поток 2“

Слободен печат
Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас предупреди дека доколку од Москва нема поддршка во истрагата за труењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, Берлин...
Вести Свет

Црниот биланс од катастрофата во Јарослављ

Миа
Четиринаесет станари се спасени по експлозијата на гас во станбена зграда во градот Јарослављ, североисточно од Москва, јави регионалната служба за итни случаи, пренесе Тасс....
Вести Свет Слајдер

Експлозија на гас разнесе дел од повеќекатница во Русија: Под урнатините има и загинати (ВИДЕО)

Слободен печат
Едно лице загина, а четворица се потешко повредени во експлозија на гас во повеќекатница во градот Јарослављ, североисточно од Москва, јавува ТАСС. Дел од конструкцијата...
Вести Економија

Запирање на „Турски тек“: Сакаат да ја намалат зависноста од руски гас

Слободен печат
За прв пат по 20 години Турција веројатно нема воопшто да увезува руски гас и тоа најмалку 2 недели, затоа што сака да ја намали...
Вести Ви Препорачуваме Регион

АНАЛИЗА Андоновиќ: Борисов со европската финансиска помош „куртули’’ од паѓање на владата, Турција и Грција на раб на војна околу нафтата во Средоземното море

Слободен печат
Со 102 пртатеници ЗА и 124 против недовербата, владата на Бугарскиот премиер Борисов го преживеа и петото гласање за нејзина доверба, и успеа да остане...
Вести Економија

Можни санкции за инвеститорите и на „Северен“ и на „Турски“ тек

Слободен печат
Американскиот државен секретар Мајк Помпео се закани со санкции за европските инвеститори кои имаат удел во рускиот проект за „Северен тек 2“ и „Турски тек“....