Превентивна програма за ХИВ на Министерството за здравство, во Младинскиот центар „Сакам да знам“ – Водно

Преку Превентивната програма за ХИВ на Министерството за здравство, во Младинскиот центар „Сакам да знам“ – Водно, се обезбедуваат бесплатни услуги од дерматолог, гинеколог, психолог и бесплатна контрацепција и терапија за сексуално преносливи инфекции (СПИ), поддржани од Клиниката за дерматологија, Клиниката за психијатрија и Клиниката за гинекологија и акушерство. Во овој центар, граѓаните можат бесплатно и доверливо да направат:

– Гинеколошки прегледи и советувања (дијагностика на сексуално преносливи инфекции, администрирање на терапија и контрацепција, ехо-преглед);

– Дерматовенеролошки прегледи (крио-терапија, дијагностика на сексуално преносливи инфекции, администрирање на терапија);

– Тестирање за ХИВ;

– Психолошки советувања;

– Врсничка едукација/едукација со педагог;

– Дистрибуција на кондоми и едукативни материјали;

– Советувалиште за превенција од употреба на дроги.

Прочитајте и...  Големи гужви во Охрид и Дојран, Петровска најави ригорозно спроведување на мерките

Сите услуги се пристапни и достапни и за лица/млади со попреченост. Услугите се одвиваат во однапред определен фиксен термин во времетраење од 3 часа.

Прочитај повеќе

Вучиќ ја поздрави одлуката на Приштина, верува дека може да се воспостави добар деловен однос меѓу двете земји

Слободен печат

Гејтс: Теориите на заговор не можат ни да се демантираат затоа што се толку глупави и чудни

Слободен печат

Манчевски: Судот ќе каже која е казната којашто треба да ја плати Мицкоски за неговото неодговорно однесување (ВИДЕО)

Бојана Нојиќ

Филипче до медиумите: Непримерно е да се шпекулира со податоци од оние кои треба да обезбедат прецизна информација за јавноста

Слободен печат

Во Париз забранет и третиот протест планиран за денес

Слободен печат

Еден смртен случај и еден новозаболен од Ковид-19 во Прилеп

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најмалку 17 лица се во домашна изолација поради контакт со заразената жена од Дебар

Слободен печат

Курти: Владата на Хоти е нелегитимна и ѝ слугува на Србија

Слободен печат

Во Грција отворени внатрешните делови на угостителските објекти, на плажите дозволено служење алкохол

Слободен печат

Филипче апелира граѓаните да даваат точни информации во епидемиолошките анкети

Слободен печат

НАкС ја поздрави одлуката на Владата со која се ставуваат во мирување постапките за избор на ректор

Слободен печат

Судот во Денвер забрани користење солзавец и гумени куршуми против демонстрантите

Слободен печат