-4 C
Скопје

Tag : ХИВ

Магазин Магазин слајдер Сцена

Елтон Џон повикува на масовно тестирање на ХИВ вирусот во Англија

Слободен Печат
Пејачот Елтон Џон им се придружи на британските добротворни организации во барањето за широко тестирање на СИДА за целосно прекинување на пренесувањето на вирусот во...
Вести Свет

Попова: Русија има прототип на вакцина против ХИВ

И.И.
Русија има прототип на вакција против ХИВ, изјави денеска шефицата на руската Служба за фитосанитарен надзор „Роспотребнадзор”, Ана Попова. – Русија повеќе години работи на...
Вести Македонија

МЗ: И покрај пандемијата со ковид-19, со програмата за заштита на населението од ХИВ се постигнати значајни резултати

Слободен печат
Во земјава, во текот на годинава, како што се посочува, до 30 ноември регистрирани се вкупно 29 нови лица со потврдена ХИВ-инфекција, а новодијагностицираните припаѓаат...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Промотивна цена за испитувањето „ХИВ дуо ултра“, aкцијата за тестирање трае една недела, од 1 декември до 8 декември 2020

Слободен Печат
Светскиот ден за борба против  ХИВ/СИДА е осмислен и прифатен од 140 земји во светот. Истата година, Светската здравствена организација ја потврди потребата за постоење...
Вести Свет

СЗО и ЕЦДЦ: Не смееме да го занемариме ХИВ вирусот на сметка на ковид-19

Слободен печат
Бројот на луѓе кои живеат со недијагностициран ХИВ во Европа се зголемува и само во 2019 година, вирусот е дијагностициран кај повеќе од 136.000 лица, покажуваат денеска објавените...
Вести Македонија

ВИДЕО| ХЕРА: ХИВ позитивните со редовна терапија можат да планираат и родителство

Од 20 до 27 ноември, под мотото „Тестирај. Лекувај. Превенирај“, се одржува Европската недела на тестирање за ХИВ, кон која веќе седма година по ред...
Вести Свет Слајдер

(ВИДЕО) Во хотел-карантин со ист уред тестирани над 200 лица, постои можност да се заразени со ХИВ!

Владата на Австралија призна дека користила иста опрема за испитување на гликоза во крвта на повеќе од 200 лица кои биле во карантин и ги...
Вести Регион Слајдер

Светот допрва ќе ги осети последиците од короната: Вниманието е на вирусот, а демнее опасност за која никој не збори

Слободен печат
Пандемијата на коронавирусот се заканува да го загрози напредокот постигнат во лечење на ХИВ, туберколоза и многу други болести, покажува извештајот на Меѓународното здружение за...
Вести Свет

Бразилец се излекувал од ХИВ вирус со експериментална терапија

Повеќе од една година по употребата на интензивна експериментална медицинска терапија против ХИВ вирусот, откако претходно престанал да користи какви било лекови против СИДА, еден...