28.8 C
Скопје

Tag : психолог

Живот Магазин Магазин слајдер

Рускиот психијатар Михаил Литвак со совети како да се справите со стресот и осаменоста

Слободен печат
Книгата на психијатарот Михаил Литвак „Психолошко аикидо“ е преведена на повеќе од 300 јазици. Неговиот принцип се заснова на: „главната работа е да се извлечеме,...
Ви Препорачуваме Живот Магазин Магазин слајдер Семејство

20 моќни животни лекции на познатиот руски психолог: Зборови кои го менуваат животот од корен!

Слободен печат
Овие зборови ќе ви го разубават денот и ќе ве натераат внимателно да размислите за постапките и начинот на кој гледате на животот.  Михаил Литвак...
Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО | Попризова: Младите се најголемите жртви на родово насилство

Медиумите од регионот деновиве известуваат дека на апликацијата „Телеграм“ повторно се појавила група во која луѓето од Балканот испраќаат интимни фотографии на девојки од Србија...
Вести Македонија

ВИДЕО | Развивање на свеста за менталното здравје и улогата на психологот во училиштето, разговор со психологот Јасмина Дечков

Слободен печат
За разика од претходно, родителите се повеќе се јавуват за помош и поддршка на нивните деца, бидејќи забележуваат најразлични отстапувања во однесувањето кое било карактеристично...
Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО I Психолог Ивановска: Се зголемува бројот на жени жртви на насилство кои бараат стручна помош

Слободен печат
Во текот на една недела, во советувалиштето при Националната мрежа против насилство врз жени и семејно насилство, се јавуваат околу 20 жени кои биле жртви...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Вториот бран на коронавирусот потежок и за нашата психа

Слободен Печат
По строгите карантини низ целиот свет во првата половина на 2020 година, се чинеше дека работите се подобруваа со летото – ограничувањата беа намалени и...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Ова е најлошото нешто што една мајка може да и го направи на својата ќерка – Тврди психологот Лабковски

Слободен Печат
Популарниот руски психолог, Михаил Лабковски, зад себе има 40 години труд на тема психологија на семејството. Во оваа прилика тој раскажа за воспитувањето на ќерките...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ИНТЕРВЈУ психолог Марија Котевска-Димовска: Потребни ни се долготрајни мерки за заштита на менталното здравје во време на пандемија

Михаило Донев
Состојбата со ковид-19 како и натаму е критична, а есенскиот период и редовниот сезонски грип секако дека нема да помогнат за нејзино подобрување. За тоа...
Живот Здравје Магазин Магазин слајдер Семејство

Вирално видео – Психолог со помош на ориз покажува колку е раширен проблемот со менталното здравје

Слободен печат
Менталното здравје многумина го занемаруваат. Психологот д-р Џули Смит одлучи на забавен начин да го промени тоа и да ги едуцира луѓето. Таа ја искористи...
Жена Магазин Магазин слајдер

Интервју со проф. д-р Ана Фрицханд, психолог: Пандемијата предизвика историски пораст на анксиозно-депресивните состојби

Јасмина Кантарџиева Димков
Професорката и доктор по психолошки науки, Ана Фирцханд, од Институтот за психологија при Филозофскиот факултет во Скопје, според мислењето на студентите е една од најинспиративните професорки. Вели дека гради релација со...