Пресврт во АБА: МЗТ Скопје ќе остане со празни раце, Приморска најде спонзор

Словенечкиот тим Приморска сепак планира да игра во АБА лигата, пренесува кошаркарскиот интернет сајт Спортандо.

Како што пишува првиот човек на овој сајт, Емилијано Каркија, челниците на Приморска во последен момент успеале да најдат спонзор и планираат да играат во регионалното кошаркарско натпреварување.


Ова значи дека екипата на МЗТ Скопје најверојатно ќе остане со празни раце бидејќи „металците“ беа прва резерва во случај некоја екипа да го откаже учеството во АБА лигата наредната сезона.

Приморска останува без играчи, МЗТ се враќа во АБА лигата!

МЗТ Скопје денеска дури и упати писмо до бордот на АБА лигата во кое побара да биде свикано Собранието на лигата и да македонскиот тим да биде примен во елитата, но се чини дека „металците“ ќе извисат во последен момент.

МЗТ Скопје бара итен прием во Собранието на АБА лигата

Словенечкиот тим минатата недела им соопшти на своите кошаркари дека се слободни да бараат нов ангажман бидејќи клубот нема пари да ги исплати, но преговорите со засега неименуваниот спонзор завршиле успешно и Приморска најверојатно ќе остане во АБА лигата.

Прочитајте и...  Нејмар во проблеми: На Шпанија и должи 34 милиони евра за неплатен данок

Прочитај повеќе

Федерер откри кога се враќа на терените

Слободен печат

Леброн си купи нова куќа, цената е права ситница: 37 милиони долари (ВИДЕО)

Слободен печат

Нема приоритети кај Клоп : Сакаме да освоиме се

Слободен печат

Ролан Гарос: Ѓоковиќ ексресно за 83. минути обезбеди пласман во третото коло

Слободен печат

Серија А: Одложен натпреварот помеѓу Џенова и Торино!

Слободен печат

Изненадување на „Ролан Гарос“, елиминирана втората носителка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дест е новиот играч на Барса со клаузула од 400 милиони евра! (ВИДЕО)

Слободен печат

Виз Ер Скопскиот маратон ќе се одржи со посебни протоколи за ковид-19

Слободен печат

Ѓоковиќ или Надал, кој има поголеми шанси да го освои „Ролан Гарос“?

Слободен печат

На денешен ден Ибрагимов го донесе првиот олимписки медал за Македонија! (ВИДЕО)

Слободен печат

Велкоски против Селтик за влез во групите на Лига Европа

Слободен печат

Доколку не успее со Санчо, Манчестер јунајтед има четири алтернативи!

Слободен печат