Приморска останува без играчи, МЗТ се враќа во АБА лигата!

Нема да игра, ќе игра, на крајот најверојатно и дефинитивно нема да игра Приморска во новата сезона од АБА кошаркарската лига.

Како што е и веќе познато словенечкиот клуб се најде во големи финансиски проблеми, иако досега се бореа со сите сили да бидат дел од елитата, за тоа имаше и дури најава. И пред три дена беше објавено дека МЗТ Скопје Аеродром сепак ќе игра во најдобрата регионална кошаркарска лига.

Денешните најнови информации велат дека Приморска ги информираше играчите се без обврски и можат да бараат нови клубови. Оваа словенечка екипа блесна во 2019 година кога освои четири трофеи, на домашно тло шампионатот, Купот и Суперкупот, како и титулата во АБА2 лигата, и така се квалификуваа за најдобрата АБА лига.

И првиот дел од сезоната Приморска го одигра одлично, беше во конкуренција за пласман во плеј-офот, но потоа следуваа финансиските проблеми, откако главниот спонзор одлучи да се повлече.

Прочитајте и...  Новата сезона во НБА лигата ќе започне во декември!?

Некако успеаја да ја завршат сезоната, а и пандемијата на коронавирус ги прекина сите кошаркарски натпреварувања, но главниот проблем и натаму останува.

Како што пренесува „Спортандо“, управата на Приморска ги информираше сите свои играчи дека слободни и можат да бараат нови клубови.

Иако пред неколку месеци се шпекулираше дека ќе се случи таков исход, се чини дека финансиската состојба во клубот е неодржлива и големо прашање е дали Приморска ќе игра во АБА лигата оваа сезона.

Од АБА лигата сè уште не се огласи по повод овој случај, а МЗТ, кој минатата сезона беше трет во АБА2 лигата, чека и официјална информација за своето место во елитата, а доколку се случи тоа во првото коло од новата сезона ќе гостува кај ФМП во периодот од 2-5 октомври 2020 година.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Не поминаа ни 10 секунди, Франција ја затресе мрежата на Македонија!

Поврзани вести

Хамилтон со португалска шанса да биде рекордер во Формула 1!

Слободен печат

Потврда од Наполи: Елмас и Зиелински негативни на ковид-19!

Слободен печат

ВИДЕО: Нов кикс на Сити, Фоден го спаси Гвардиола во Лондон!

Слободен печат

КК Работнички не води преговори со потенцијален нов сопственик!

Слободен печат

Уште еден Ѓоковиќ маестрален: Светски феномен со пет одбранети пенали по ред!

Слободен печат

Белгија повторно ги затвори стадионите, одложен и мечот на Зајков!

Слободен печат

Остави Коментар