МЗТ Скопје ќе почека за влез во АБА, Приморска не се откажува иако има милионски долгови

Екипата на МЗТ Скопје се чини дека до последен момент ќе биде во неизвесност дали во наредната сезона ќе игра во АБА лигата. Македонскиот шампион од страна на регионалното кошаркарско натпреварување беше означен како прва резерва доколку некоја екипа се откаже, а тоа до пред извесно време изгледаше дека ќе биде словенечката Приморска.

Тимот од Копер се наоѓа во финансиски проблеми, има долг од речиси два милиони евра,но спортскиот директор Горан Јагодник во интервју за телевизијата „Спортклуб“ најави дека Приморска во следната сезона ќе игра во АБА лигата.

– Шпекулациите се едно, а реалноста сосема друго. Ништо значајно не се променило во однос на претходниот пaт кога зборувавме на оваа тема, единствено тоа што сме поблиску до остварувањето на планот кој го имаме, а тоа е затворање на финансиската конструкција, формирање на ростерот за идната сезона и се разбира, учеството во АБА лигата. Собранието на АБА е закажано за крајот на месецот, но јас не гледам како би можела Приморска да биде една од темите на разговор. Ние во ниеден момент не сме кажале дека не можеме или не сакаме да бидеме дел од елитната дивизија во која минатата сезона бевме најпријатно изненадување. Верувам дека многу брзо ќе ја соопштиме радосната вест за љубителите на кошарката во Словенија и навивачите на Приморска. Повторувам уште еднаш, сигурен сум дека најдобрите екипи од регионот и идната сезона ќе доаѓаат во Копер – изјави Јагодник.

Прочитајте и...  Радосна вест за навивачите на Ливерпул, Клоп останува на клупата уште четири години

Доколку Приморска успее да ги реши финансиските проблеми тогаш МЗТ Скопје во наредната сезона ќе игра во АБА 2 во која настапува во последните две сезони. Оваа сезона „металците“ беа како третопласирани кога беше прекинато натпреварувањето, а влез во АБА лигата обезбедија првите две екипи.

Прочитај повеќе

Реал на една победа до шампионската титула! (ВИДЕО)

Слободен печат

Премиер лига: Во 96 минута избега триумфот на Јунајтед! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ уште еднаш покажа дека се бори за сите играчи

Слободен печат

Сетиен останува тренер на Барса, а наскоро нов договор за Меси!

Слободен печат

НБА: Расел Вестбрук позитивен на коронавирус!

Слободен печат

ЕХФ ги потсети ракометните фанови на победничкиот гол на Лазаров! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Јувентус е блиску до потписот на „новиот Варан“

Слободен печат

Како до полни трибини: Пред секој меч за навивачите 22.000 бесплатни тестови!

Слободен печат

Иванишевиќ се опорави: Победа во пет сета!

Слободен печат

Полскиот репрезентативец Валчак до 2022 година во Вардар

Слободен печат

Антиќ, Мекејлеб и Илиевски во изборот на ФИБА Евробаскет „дрим-тим“!

Слободен печат

Бартомеу ги отвори картите: Нејмар не доаѓа во Барселона

Слободен печат