Познат датумот кога во Скопје ќе се одржи Парада на гордоста

Организацискиот одбор за „Парадата на гордоста“ денес најави дека на 29 јуни во Скопје ќе се оддржи првиот марш на ЛГБТ заедницата во Македнија.

Антонио Михајлов од организацискиот одбор изјави дека ова е резултат на 15 години активизам.

– Ние изградивме заедница, не само ЛГБТ луѓе, туку и поддржувачи и пријатели, во нашата борба клучна е поддршката на поджувачите – изјави Михајлов.

Тој додаде дека е парадата е протест на кој ќе се бара афирмација и заштита на човековите права на ЛГБТ луѓето.

Прашани во врска со безбедноста, од организацискиот одбор велат дека веруваат дека Министерството за внатрешни работи ќе се погрижи за тоа.

– Безбедноста во нашата држава ја обезбедува и контролира МВР и сметаме дека имаме поддршка од сите чинители во општеството но свесни сме дека имаме и ние одговорност. Ќе ја следеме будно ситуацијата и се што е во наша можност ќе направеме, секој еден што ќе биде со нас на улиците ќе биде безбеден – изјави Ирена Цветковиќ од организацискиот одбор.

Прочитајте и...  Променливо облачно време со повремен дожд, температура до 24 степени

Организаторите упатија апел до сите политичари, претставници на странските мисии и организации да дадат поддршка на „Парадата на гордоста“.

Според нив, одлучиле сега да се оддржи парадата, поради позитивната општствена клима која се создаде во врска со ЛГБТ заедницата.

– Извршната и парламентарната власт навистина помогнаа во создавање на тој контекст – изјави Михајлов.

Прочитај повеќе

Пазарните инспектори поднеле девет пријави за непочитување на протоколите за работа на угостителските објекти

Слободен печат

Градот Тетово има најмногу случаи на новозаболени од регионот

Слободен печат

Дебар нема новозаболени случаи, 33 лица се во самоизолација

Слободен печат

Чулев: На земјата и се потребни избори, но во оној момент кога граѓаните без страв ќе излезат да гласаат

Слободен печат

Две лица починаа, 125 нови случаи на Ковид 19 и 8 оздравени пациенти

Слободен печат

Уште 800 текстилни работници треба да се тестираат во рамките на скринингот во Штип

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ахмети: Време е да се обединиме за Албанец премиер

Слободен печат

Манчевски: Судот ќе каже која е казната којашто треба да ја плати Мицкоски за неговото неодговорно однесување (ВИДЕО)

Бојана Нојиќ

Филипче до медиумите: Непримерно е да се шпекулира со податоци од оние кои треба да обезбедат прецизна информација за јавноста

Слободен печат

Еден смртен случај и еден новозаболен од Ковид-19 во Прилеп

Слободен печат

Најмалку 17 лица се во домашна изолација поради контакт со заразената жена од Дебар

Слободен печат

Филипче апелира граѓаните да даваат точни информации во епидемиолошките анкети

Слободен печат