Повардарската епархија се поготвува за празникот Водици

Светиот чин е закажан во 11:30 од Мало Мовче откако претходно владиката Агатангел во сослужение со свештениците од Повардарската епархија ќе изврши осветување на води на реката Вардар.

Повардарската епархија со седиште во Велес се подготвува за недела 19 јануари кога на големиот празник Богојавление-Водици ќе се осветат водите на реката Вардар по што од Мало Мовче, владиката повардарски Агатангел, по 11:30 ќе ги фрли чесниот крст во осветените води. За овој чин, според информацијата за МИА од Повардарската епархија, до денеска се пријавиле 50 лица.

Како што информира Никола Цилаков од Епархијата Повардарска пријавувањет трае и утре и во недела сабајле. Услов за кандидатите е да се полнолетни, здрави и физички способни за да можат да влезат во ладните води на реката Вардар, а одобрување треба да даде лекарската екипа.

Светиот чин е закажан во 11:30 од Мало Мовче откако претходно владиката Агатангел во сослужение со свештениците од Повардарската епархија ќе изврши осветување на води на реката Вардар.

Прочитајте и...  Во Хрватска потврден и вториот случај на коронавирус

Чествувањето на празникот ќе започне во 8:30 во црквата „Св. Спас” со литургија која ќе ја отслужи владиката Агатангел, кој потоа ќе ја предводи и традиционална литија.

ЈКП„ Дервен” во изминативе три дена изврши детално чистење на брегот каде ќе се изврши самиот чин, со цел да се заштитат учесниците од повреди ид тврди предмети од отпад.
Инаку Епархијата Повардарска за овој настан поддршка ќе има и од волонтерите на општинскиот Црвен крст, од спасителите на вода од здружението „Македонски спасител” и од кајакарите од неколку велешки кајакарски клубови.

Прочитај повеќе

Хонгконг на околу седум милиони жители ќе им подели по 1.280 долари во готово

Слободен печат

Почнаа карневалските празнувања во Струмица

Слободен печат

АКЦИЈА ВО УКРАИНА: Властите уништуваат 37.000 шишиња нелегално произведена вотка

Слободен печат

Руската полиција заплени бетмобил (ВИДЕО)

Слободен печат

Асанж се пожали дека не може да ја следи постапката за екстрадиција: Во ова учествувам како да гледам Вимблдон

Слободен печат

Трамп најави пресконференција за коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Додик: Посетата на Ѓукановиќ на БиХ е штетна по националниот интерес на Република Српска

Слободен печат

Тавила: Северна Македонија е подготвена за рано откривање на случаите со коронавирусот

МИА Агенција

Јенс Шпан: Германија е на почетокот од епидемијата на новиот коронавирус

Слободен печат

Листата на чекање сѐ подолга: Речиси осум илјади луѓе сакаат да патуваат во вселената

Слободен печат

Струмичкиот карневал нема да се откаже, ќе се следат препораките од надлежните

Слободен печат

Косово: Ниту едно лице не е заразено со коронавирус

Слободен печат