Последната желба на Марина Туцаковиќ

Instagram
Марина Туцаковиќ / Фото: Принтскрин / Instagram

По борбата со тешката болест, вчера, на 67-годишна возраст почина најпознатиот југословенски, а потоа српки текстописец Марина Туцаковиќ.

Туцаковиќ напиша бројни хитови за најголемите sвезди од музичката сцена на поранешна Југославија. Исто така, таа беше член на жирито во музичките шоуа „Операција триумф“ и „Пинкови sвездички“.


Марина е родена на 4 ноември 1953 година во Белград. Нејзиниот живот го одбележаа бројни среќни моменти, но и големи трагедии, а сите тие ги живееше со поддршката и љубовта од нејзиниот сопруг Александар Фута Радуловиќ.

Радуловиќ за српските медиуми ја потврди веста за нејзината смрт.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ivana Nešić (@ivana_songwriter)


Вистина е. Не ме прашувајте ништо. Ви благодарам за разбирањето, изјавил Радуловиќ.

По некои охрабрувачки вести во последно време, дека нејзината здравствена состојба се подобрува, следеше најтажната – Марина не успеа да се справи со болеста.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by СРБИЗАМ (@srpstvo_3_prsta)


Според некои српски медиуми, последната желба на Марина била да биде погребана покрај нејзиниот син Милош на Новите гробишта во Белград, а не во Алејата на заслужните граѓани.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by LEPA BRENA ❤ (@lepabrenastar)

Да потсетиме, пред 13 години, на 1 декември, Марина го загуби синот Милош Радуловиќ. Марина го пронашла Милош мртво во семејната куќа во центарот на Белград, а тој беше погребан три дена подоцна на Новите гробишта. Синот на Марина и Александар Фута Радуловиќ ненадејно почина, а Марина само еднаш зборуваше за нејзиниот најболен ден во животот.


Марина Туцаковиќ ја загуби битката по долгата и тешка болест на 67 -годишна возраст. Најпознатиот српски текстописец ги помина последните денови во КБЦ Драгиша Мишовиќ, каде што беше префрлена откако ѝ се слошило во вторникот, 14 септември, кога била ставена на респирато, а притоа била позитивна на коронавирусот.

Видео на денот