После Бартомеу, Барселона доби привремен претседател

После заминувањето на Хосеп Марија Бартомеу од функцијата претседател на клубот, денеска нови промени се случуваат во Барселона.

Поради оставката на Управниот одбор, која беше официјализирана во вторникот вечерта, претседателот на економската стратегија Карлес Тускетс ја презеде улогата претседател на Управниот одбор во клубот.

Тускетс е инаку основач на банката „ФИБАНК“, која сега го носи името „Банко Медионалум“, а покрај таа во свое сопствеништво има уште 56 компании.

Барселона ќе има нов претседател, Бартомеу поднесе оставка

Воедно е познат и по тоа што често беше против потезите на управата на Бартомеу поради (пре)високите договори на играчите во однос на буџетот.

Како што е утврдено во статутот на клубот, Управниот одбор ќе ги преземе функциите на водење, администрација и застапување на клубот.

Прочитајте и...  Мојсовски го прими бронзениот Аземи: Медалот на Ардијан влева надеж дека боксот се враќа таму каде што му е местото

Нивната вклученост ќе биде ограничена во активностите, а задачата ќе им биде да повикаат на избори за конституирање на нов Управен одбор, а тоа да се направи во рок од три месеци од преземањето на нивните улоги од членовите.

Пике: Лео, издржи уште една година, ќе дојдат нови луѓе во Барса!

Поврзани вести

Сензација во квалификациите, анонимусите од Данска ја совладаа Литванија, Црна Гора на победа од Евробаскет

Слободен печат

Евролига: Барселона шокирана од Асвел

Слободен печат

Највисоката зграда на светот осветлена со ликот на Марадона

Слободен печат

Манчестер јунајтед на мета на хакерите, бараат милиони за да не објават вредни документи

Слободен печат

Фудбалерите ќе ја спасат Барселона од банкрот, се согласија на намалување на платите

Слободен печат

Ракометарите на Вардар не патуваат во Париз, ќе се бара трет термин за дуелот со ПСЖ

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian