16 C
Скопје

Поранешниот Вардарец Горбок ја завршува кариерата

Според белорускиот веб портал „Пресбол“, Сергеј Горбок (37) одлучи да ја заврши кариерата како професионален ракометар.

Горбок ова лето се раздели со екипата на Вардар во чии бои успеа да ја освои титулата во Лигата на шампионите.

Во својата клупска кариера беше дел од Аркатрон Минск, ЗТР Запорожје, Целје, Рајн-Некар Левен, Чеховски Медведи и Пик Сегед.

Од 2001 до 2009 година играше за репрезентацијата на Белорусија, а од 2012 ги бранеше боите на руската селекција.

Тој останува да живее во Скопје, волонтира за кондициски тренер да помогне во детски одбојкарски клуб каде што тренираат неговите ќерки, Сара, Даниела и Ева. Воедно продолжува и со сопствен бизнис што го започна во текот на неговата кариера.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Што се случува со шампионот, Лејкерси запрени на само 89 поени!

Поврзани вести

Леонарди ги потврди преговорите: Наскоро одлука за Мбапе и Нејмар!

Слободен печат

ВИДЕО: Каков гест на Меси, а голманот само сакаше да го поздрави идолот!

Слободен печат

Повторно заедно: Еве на кој турнир се пријавија Ѓоковиќ, Надал и Федерер

Слободен печат

Гасперини: Судијата не ни „дозволи“ да играме против Реал Мадрид!

Слободен печат

Лига Европа: Елмас брка негатива, Адеми и Ристовски поблиску до осминафинале

Слободен печат

Трагедија во Бразил, се удави таткото на голманот Алисон Бекер

Слободен печат

Остави Коментар