Поранешната репрезентативка Гивенс замина во пензија, ќе стане тренер

Поранешната репрезентативка на Македонија, Криси Гивенс одлучи да стави крај на играчката кариера.

Гивенс повеќе нема активно да се занимава со кошарката, таа одлучи да стави крај на својата богата, пред се, интернационална кариера.

Оваа 35-годишна Американка ќе ја паметиме и по настапите за нашиот женски национален тим. Пред пет години, на првиот квалификациски турнир за Европскиот шампионат во 2015 година, Американката со македонски пасош во дуелите со Португалија, Израел и Германија, дојде до просек од 16.7 поени, 8.скока и 4.7 асистенции за вкупно 124 минути поминати на паркетот.

Потоа, во оние квалификации за Евробаскетот 2015 година, Гивенс ги одигра сите шест натпревари за нашиот женски сениорски национален тим, против селекциите на Велика Британија, Литванија и Белгија. Притоа имаше и најдобар просек изразен преку реализација на 27.5 поени, 8.2 скока и 3.78 асистенции по натпревар.
Последната сезона во Европа, Гивенс ја одигра како играч на романскиот прволигаш Сепси.

Прочитајте и...  Со почитување на мерките за заштита, „Комити“ ќе грмат пред стадион!

На 20. мечеви во регуларниот дел од сезоната која беше прекината поради пандемијата предизвикана од корона вирусот, 180. сантиметри високата натурализирана Македонка во просек реализираше по 16.5 поени, имаше и 4.8 скока, и 2.5 асистенции за просечни 23.8 минути поминати на теренот.

 

Прочитај повеќе

Санчез го ограби Јунајтед, и на заминување му зеде речиси 10 милиони евра

Слободен печат

Би било идеално Клоп да стане селектор на Германија

Слободен печат

Ѓоковиќ го изнесе ставот на тенисерите: Да нема карантин или нема да играат на УС Опен

Слободен печат

Нуркиќ подобар во балканската пресметка против Јокиќ, Лејкерси го освоија Западот и се опуштија (ВИДЕО)

Слободен печат

Познати сите четвртфинални двојки во Лига Европа! (ВИДЕО)

Слободен печат

Богдановиќ со рекорд на кариерата во НБА! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Димитриевски има две понуди од шпанската „Ла Лига“

Слободен печат

ЛЕ: Крај за Рома, Леверкузен си закажа дуел со Интер! (ВИДЕО)

Слободен печат

Победете го Јунајтед и ќе ви дадам пари за да не мора да се грижите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Со почитување на мерките за заштита, „Комити“ ќе грмат пред стадион!

Слободен печат

Работнички се подготвува за АБА2 лигата, остануваат Питс, Николовски..!

Слободен печат

Вардар и фудбалскиот „земјотрес“ против ЦСКА Москва, незаборавната дружба во Уранија! (ФОТО+ВИДЕО)

Атанас Костовски