Поради мирисот на пликоата и алергија во Приштина прекинато броењето гласови од Србија

Во Центарот за броење и резултати во Косово, денеска околу 11 часот, во текот на пребројувањето на гласовите пристигнати преку пошта од Србија, дошло до алергиска реакција кај неколку службеници, поради што било прекинато пребројувањето на гласовите, информира Неделник.рс. Според Газета Експрес, станува збор за пликоа кои стигнале од Србија, а дел од членовите на комисијата добиле алергија на рацете и лицето, откако ги дпореле пликоата.

Како што е соопштено од Универзитетскиот болнички центар на Косово, на Инфективна клиника околу 12 часот пријавени се 9 пациентки од кои две биле бремени, со симптоми на чешање на раката со низок интензитет.

„Две пациентки повраќаа. Сите имаа чувство на непријатност и страв. Во сите случаи немаше инфективен синдром и општата состојба им е стабилна. Пациентките тврдат дека веднаш по отворањето на ковертите од гласачките кутии, почувствувале непријатен мирис“, се наведува во соопштението.

Прочитајте и...  Интегра: Да не дозволиме некој да си поигрува со македонската национална стратегиска ориентација

Се додава дека дежурната екипа на Инфективната клиника им пружила лекарска помош на пациентките.

Портпаролот на Централната изборна комисија, Валмир Елези, потврди дека обвинителот и полицијата излегле на местото на настанот и вршат истрага, и дека се чека нивен извештај.

Портпаролот на полицијата на Косово, Даут Хоџа, изјави дека полицијата поседува информации и дека од полициски аспект го води случајот. За останатите детали, Хоџај ги упатува медиумите на адреса на Централната изборна комисија на Косово (ЦИК) и здравствените власти.

Во Косово, минатата недела, на 6 октомври се одржаа предвремени парламентарни избори и во Центарот за броење и резултати во тек е пребројувањето на гласовите пристигнати преку пошта и од странство.

Прочитај повеќе

Тусла станува жариште на коронавирусот: Властите го обвинуваат Трамп за предизборниот митинг

Слободен печат

Најголемите европски музеи неделно губат по 600.000 евра

Слободен печат

Досега 744 онлајн апликации за инвертери

Слободен печат

Боки 13: Единствено ќе ме спречат доколку ме лишат од живот

Три дена ќе се собира кабаст отпад од три локации

Слободен печат

Три пати повеќе пријавени болни и изнемоштени лица за гласање во кочанскиот регион

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Приведен секретарот на бугарскиот претседател Радев

Слободен печат

Редуцирање на бројот на ученици и воведување на смени се дел од сценаријата за почетокот на учебната година од септември

Михаило Донев

Во Белград нема да биде воведен полициски час, но ќе бидат забранети собири

Слободен печат

Девојките жртви на „ГЕВГЕЛИЈАХАБ” една по една почнале да пријавуваат во полиција дека им се злоупотребени интимните видеа

Царовска: Политиките за подобрување на стандардот за младите ги носевме со помош на студентите

Слободен печат

Судот пресече: Изманипулираните купци може да го тужат „Фолксваген“ таму каде што го купиле возилото

Слободен печат