Поради Марадона стана фудбалер, но инпирацијата на Меси е една друга спортска легенда (ВИДЕО)

EPA-EFE/Cezaro De Luca

Фудбалерот на Барселона за време на тренинзите во изолација, инспирацијата ја добива од еден од најголемите спортисти на сите времиња.

Лионел Меси пред неколку години откри дека Диего Марадона е причината поради кој почна да тренира фудбал, но на неодамниот прилог кој го објави Барселона на социјалните мрежи можеше да се примети дека друга спортска легенда е негова најголема инспирација.

Легендарниот боксер Мухамед Али е најголемата инспирација на фудбалерот на Барселона, цел ѕид на домашната теретана на Меси е излепен од фотографии од за многумина најдобриот боксер во историјата.

 

Видео на денот