Пониски трошоци за компаниите: Кинеската централна банка воведува нов економски стимул

Кинеската централна банка ќе преземе понатамошни чекори за поддршка на економијата која е погодена од коронавирусот, вклучително и ослободување од поголема ликвидност и намалување на трошоците за финансирање на компаниите, изјави заменик-гувернерот на банката за државните медиуми

Националната банка на Кина (PBOC) ќе ги намали пазарните каматни стапки и соодветно ќе ја задржи ликвидноста за да им помогне на компаниите погодени од епидемијата на вирусот Ковид-19, рече Лиу Гуокианг, официјален претставник на банка.

– „PBOC“ ќе ослободи поголема ликвидност на банките со прилагодување на критериумите за намалување на целните резерви (RRR), рече Лиу.

– Просторот за монетарна политика во Кина е сè уште доволен, а алатката е исто така доволна. Ние сме убедени и способни да го надоместиме влијанието на епидемијата“, рече Лиу.

Прочитајте и...  Нова ера „компјутер за секое дете"

Централната банка ќе ги намали реалните каматни стапки, особено за малите бизниси, со понатамошно подобрување на својот механизам за трансфер на заемот со најниска стапка (LPR) – нејзината нова референтна каматна стапка, рече Лиу.

Прочитај повеќе

Спасени 15 мигранти кои се обиделе да преминат од Франција во Велика Британија

Слободен печат

Епидемиологот Пашагиќ почина од последиците на коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Ова се моите колеги кои неуморно работат на пунктовите за тестирање

Слободен печат

Премиерот Џонсон префрлен во болница

Слободен печат

Полицискиот час ги опустоши парковите, се шетаат само кучиња (ФОТО)

Ирскиот премиер ќе работи една смена како лекар додека трае епидемијата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заразените од коронавирус во Кипар ќе се следат преку мобилна апликација

Слободен печат

Пазарите за диви животни во Кина повторно се отвораат, расизмот кон азиската популација во САД расте (ВИДЕО)

Слободен печат

Кралицата Елизабета се обрати до нацијата: Ќе успееме во борбата против коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен печат

Скопје како во филмот „Јас сум легенда“, само без зомби (ФОТО+ВИДЕО)

Љубиша Николовски

Баша: Нискиот број на тестови во Албанија ја прикрива вистината и чини животи!

Слободен печат

Француски план предвидува 300 милијарди евра на кредити за поддршка при економската криза

Слободен печат