Почина првиот здравствен работник од Ковид-19 во Македонија

Фармацевтска комора на Македонија информира дека почина и првиот посветен здравствен работник од Ковид-19 во земјава.

Станува збор за фармацевтскиот работник Петар Мојсоски од село Подгoрци, Струга.

Според информациите од Фармацевтската комора, тој се заразил извршувајќи ги своите професионални должности, односно додека пружал здравствена заштита на своето работно место, во аптека. Тој починал на скопската Инфективна клиника.

-Фармацевтска комора на Македонија со огромна болка и тага соопштува дека на 27-ми мај 2020 година згасна животот на нашиот почитуван колега дипломиран фармацевт Петар Мојсоски од с. Подгорци, Струга.

Основно образование има завршено во родното место, а средно образование – гимназија во Струга. Своето образование го продолжува на Фармацевтскиот факултет во Скопје. Стручните знаења како и љубовта кон природата ги користи во интерес на науката и публикацијата. Уште за време на студирањето објавува научни трудови од областа на  лековитите растенија и нивната употреба. Во  2005 година ја објавува својата прва книга „Лековити растенија на планината Јабланица“, во 2008 „Природни антибиотици“ и во 2009 „Отровни билки“. Петар Мојсоски целата своја кариера ја посветува на пациентите работејќи во аптека најдолго во родното Подгорци како и во други места. Најважна грижа му беа пациентите и нивното здравје.

Прочитајте и...  Врховниот суд на САД донесе важна одлука против Трамп поради која тој збесна

За жал, извршувајќи ги своите професионални должности, пружајќи здравствена заштита, на своето работно место, во аптека, се зарази од вирусот SARS-CoV-2. Болеста го совлада и ја загуби битката со неа на Инфективната клиника во Скопје.

Петар Мојсоски е првиот здравствен работник кој почина од КОВИД -19. Фармацевтите и фармацевтските техничари кои работат во аптеките се на првата линија во лекувањето на сите пациентите без разлика на нивните заболувања и здравствени состојби. Во состојба на пандемија кога потребата за посета на аптеките е поголема изложеноста на здравствените работници е зголемена, а со тоа и ризикот за заболување.

Почитувањето на мерките за заштита се од огромна важност и за намалување на можноста за заболување и на можноста за ширење на болеста. Се замолуваат пациентите и покрај олабавувањето на мерките, да ги почитуваат и понатаму мерките за заштита при посета на аптека. Препораките се објавени на веб страната на Фармацевта комора www.fk.mk. Потребни се координирани чекори со Министерството за здравство и другите здравствени установи и работници во понатамошниот развој на настаните поврзани со преземање на мерки за заштита и ширење на болеста.  Ја истакнуваме потребата од поголема вклученост на Министерството за здравство во донесувањето на понатамошните мерки и препораки за работа на аптеките и здравствените работници кои работат во нив.

Прочитајте и...  Стотици заразени пациенти во Романија ги напуштија болниците

Голема е тагата, Фармацевтска комора на Македонија загуби почитуван член, фелата драг колега, а пациентите посветен здравствен работник. Упатуваме длабоко сочувство до семејството и до најблиските, стои во соопштението.

Прочитај повеќе

Мицкоски: Мора да се сочува унитарниот карактер на државата

Слободен печат

Зибери: Идејата за првиот премиер Албанец претставува моќен симбол за еднаквост

Слободен печат

Усвоени нови мерки за Белград: Кафулињата, теретаните и продавниците ќе работат до 21 часот

Слободен печат

Триесетдневен притвор за поранешниот претседател на Кривичен, Владимир Панчевски

Слободен печат

Хрватска ќе го воведе еврото до 2023 година

Слободен печат

Јанушев: СДСМ не работи на проекти, одлика на СДСМ е корупцијата и криминалот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев од Кисела Вода: Го бараме вашиот глас за уште еден, нов и чист мандат, за да ги продолжиме добрите политики

Слободен печат

Во Франција над 4 милиони граѓани веќе се заразени од Ковид-19

МИА Агенција

Шекеринска: Николоски само ветуваше решение за водоснабдувањето во Издеглавје, неговиот роден крај – проблемот го решивме ние

Слободен печат

Заев: Ќе ги поразиме сите национализми на овие избори, тоа е лажен патриотизам

Слободен печат

Трамп го обвини Бајден за плагијат на неговата економска програма

Слободен печат

Димитров: Кисела Вода сака да оди напред не назад, сака надеж наместо темница

Слободен печат