16.8 C
Скопје

Почина Исмет Хаџиу, единствениот пациент со целосно вештачко срце во Македонија

Почина 41-годишниот Исмет Хаџиу, кој беше единствениот пациент во Македонија со целосно вештачко срце. Тој почина откако една недела бил во кома во приватната болница „Жан Митрев“,  каде што пред 14 месеци неговото срце му беше заменето со пластично, пренесува Нова ТВ.

Тој беше единствениот преживен пациент со ТАХ, од вкупно тројца, на кого беше направена оваа сложена операција, тука во државата.

Живееше приклучен на батерии или струја, со придружна опрема тешка 7 килограми и чекаше да се отвори можност за трансплантација на срце. Иако знаеше дека рокот на траење на ваквото вештачко срце, кое е преодна форма до трансплантација е шест месеци.

Поврзани вести

Последни подготовки за расчистување на депонијата со линдан во Охис

МЗ: „Астра-Зенека“ во земјава и понатаму ќе се дава на постари од 60 години

Стојкоски: Политиката на САД става јасно до знаење дека враќање назад од Договорот од Преспа не може да се случи

Слободен печат

Столтенберг: Односите помеѓу НАТО и Русија се на најниско ниво 

Слободен печат

Бенет ветува дека ќе го обедини Израел

Слободен Печат

Од 16 јуни се укинува полицискиот час: Координативниот кризен штаб ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести

Слободен печат

Остави Коментар