1 C
Скопје

Почина Еди ван Хален – Синот се збогуваше со легендарниот гитарист!

На 65-годишна возраст денес почина Еди Ван Хален, еден од основачите на легендарната хард рок група Ван Хален. Ван Хален долго се борел со рак на грлото, а веста за неговата смрт ја сподели неговиот син Волфганг.

„Не можам да поверувам дека го пишувам ова, но татко ми, Едвард Лодевик Ван Хален, утрово ја изгуби долгата и мачна битка со ракот. Тој беше најдобриот татко што можев да го замислам. Секој момент што го поминавме заедно на сцената или надвор, беше подарок. Срцето ми е скршено и не мислам дека некогаш ќе се опоравам од оваа загуба. Те сакам, тато”, напиша Волфганг.

Еди се борел со ракот повеќе од една деценија, објавува ТМЗ. Како што наведуваат, тој минатата година бил неколку пати во болница, а неодамна бил на хемотерапија.

Прочитајте и...  Виц на денот: Бебе

Но и покрај тоа, тој продолжил да присуствува на концертите и да вежба со неговиот син Волфганг, кој стана басист на Ван Хален во 2006 година.

Уште како дете покажал голема музикалност, а на гитарата и е посветил од 12-та година. Тој важи за еден од најдобрите рок гитаристи на сите времиња, а славата ја стекна со групата Ван Хален, која ја основаше со неговиот брат Алекс во 1972 година.

Поврзани вести

Го анализирате секој детал? Избалансирајте ги вашите мисли

Слободен Печат

Тајчи: Бев силувана и сметав дека тоа е по моја вина!

Слободен печат

Поранешниот сопруг на Емина Јаховиќ со нова девојка: Мустафа Сандал објави фотографија со 20 години помладата Мелис

Слободен печат

Наоми Кемпбел ги откажува цигарите и го сподели својот метод: Навистина се обидувам

Слободен Печат

Фановите „полудеа“ по модниот избор на Цеца со животински принт: Велат дека никогаш не изгледала толку добро!

Слободен печат

Кејт Хадсон раскажа за својот татко кој го напуштил семејството кога таа била дете

Слободен Печат

Остави Коментар