3 C
Скопје

По Жорге Мендеш, уште еден супер агент купува фудбалски клуб

Еден од најпознатите фудбалски агенти, Пини Захави сака да стане сопственик на фудбалски тим.

Како што информираат полските медиуми, Захави е заинтересиран да го купи најславниот тим во оваа држава, Легија Варшава која во последно време се наоѓа во криза.

Преговорите веќе се започнати, и засега проблем претставува големата разлика во сумата. Актуелниот сопственици на Легија Варшава бараат 80 милиони евра додека Пини Захави не е подготвен да плати толку и нуди 30 милиони.

Доколку успее во намерата Пини Захави би станал вториот суперагент по Жорге Мендеш кој е сосптвеник на фудбалски тим. Иако на хартија не стои неговото име, португалските медиуми тврдат дека прволигашот Фамаликао е негов тим, односно дека е купен од страна на фирма зад која стои агентот на Кристијано Роналдо, Жозе Мурињо…

Прочитајте и...  Таткото на Алаба го негира договорот со Реал, дали на повикот е невидена кражба?!

Пини Захави кариерата ја започна како новинар во Израел од каде често патуваше во Англија на фудбалски натпревари. Добрите конекции и пријателствата му помогнаа да посредува во некои трансфери, а потоа сам стана агент и посредуваше во трансферите на поранешните англиски репрезентативци, Рио Фердинанд во Манчестер јунајтед и Ешли Кол во Челси.

Поврзани вести

Летните Олимписки игри нема да се одржат ни во 2021 година!?

Слободен печат

Благотиншек: Имавме големи проблеми во минатото со Македонците!

Слободен печат

ВИДЕО: Поради неспортскиот потег Меси суспендиран на два меча!

Слободен печат

Рубин Хебај е првото зимско засилување на Шкендија

Слободен печат

Котески е наследникот на Бошковски на клупата на КЛ7

Слободен печат

Брестовац: Победата над Чиле може да биде позитивен знак

Слободен печат

Остави Коментар