6 C
Скопје

По цели 50 години: Реновиран објектот на армиските Ренџери

Објектот на армиските Ренџери во касарната „Илинден” после 50 години целосно е реконструиран. За неговото реновирање кое опфаќа 4 000 квадратни метри, а ќе го користат нашите елитни единици, потрошени се 44 милиони денари.

– Овој објект и во минатото и од денес ќе го користат армиските ренџери, една од нашите елитни единици и покажуваме дека и со инвестиции во физичката инфраструктура сакаме да ја направиме Армијата посакуван работодавач, порача денеска министерката Радмила Шекеринска по увидот на објектот.

Овој објект е еден од трите коишто до овој момент се реновираа во најголмата касарна во државава.

-Јас очекувам дека во следните десет дена ќе го ставиме во употреба и вториот објект во којшто ќе бидат сместени гардата и логистичката единица, а реконструкцијата трае и во третиот објект во „Илинден”, истакна Шекеринска.

Прочитајте и...  Научниците ја создадоа најбелата бела боја

Таа информираше дека продолжуваат со реконструкција во речиси сите касарни низ државата. Потсети дека пред да се започне со објектите во касарната „Илинден” завршен е новиот реконструиран објект во Куманово.

-Следни како цел ќе ни бидат касарните во Штип, Велес, одредени реконструкции во Кичево и во Тетово, со цел буквално со парите на македонските граѓани да обезбедуваме подобри услови за нашата армија, нагласи Шекеринска и додаде дека на овој начин  ќе покажеме дека членството во НАТО не е само шанса и безбедност плус за државата, не е само одговорност, туку е голем плус во работењето и условите за живот и работа на сите припадници.

Поврзани вести

Вучиќ: Србија ќе биде велесила во производството на вакцини

Слободен печат

Лекарот на Навални предупреди дека неговото здравје се влошува

Слободен печат

ВИДЕО: Пентагон потврди, објавената снимка со НЛО е вистинска

Слободен печат

Чешка протера 18 руски дипломати, обвинети се дека работеле за специјални служби

Слободен печат

Вучиќ за нон – пејперот на Јанша: Ниту сум видел мапа, ниту пак план – се залагам за постојните граници

Слободен печат

Веља Невоља и Месар во паника: Пронајдена ДНК трага од нивна жртва – мислеа дека ако „нема тело – нема дело“

Слободен печат

Остави Коментар