Пјаниќ нов играч на Барса, откупна клаузула од 400 милиони евра

Фудбалскиот клуб на Барселона потврди дека постигна договор со Јувентус за трансфер на Миралем Пјаниќ.

Каталонската екипа за овој трансфер на Босанецот ќе плати 60 милиони евра, плус пет милиони како бонуси.

Пјаниќ (30) ќе потпише договор со тимот од „Камп Ноу“ за наредните четири сезони, до крајот на натпреварувачката сезона 2023/24 и во договорот ќе има откупна клаузула од 400 милиони евра.

До крајот на сезоната 2019/20 ќе остане во Јувентус со кој успеа досега трипати да ја освои Серија А.

Како што е веќе објавено, Артур од Барса официјално се пресели во редовите на Јувентус и така е комплетирана размената на играчи помеѓу двата врвни клуба.

Прочитајте и...  Димитров се излечи од коронавирусот

Прочитај повеќе

Македонецот блеска за Џенова: Пандев во тимот на колото во Серија А! (ФОТО)

Слободен печат

Роналдо во обид да го надмине рекордот на Шевченко

Слободен печат

Барса го промовираше дресот за сезоната 2020/21! (ФОТО)

Слободен печат

Потврдена доживотната суспензија на Карим поради сексуална злоупотреба на фудбалерки!

Слободен печат

На денешен ден Ѓоковиќ по петти пат го освои „Вимблдон“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Сити ја слави одлуката на ЦАС со 170 милиони евра за летни трансфери!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сите во ФК Шкендија негативни на Ковид-19

Слободен печат

Иџе: За жал, нема да учествувам на трката во Италија!

Слободен печат

Клоп и Мурињо удрија по Сити: Срамота, ова е лош ден за фудбалот

Слободен печат

НБА играчите збеснаа во карантин: Се натпреваруваат кој побрзо ќе испие пиво

Слободен печат

Каква легенда: Клоп му одговори на „ѕверот“ од Викомб

Слободен печат

Кои екипи се најголеми корона губитници?

Слободен печат