Петровски: Мицкоски форсира поделба во партијата, Бачев: Оваа Влада е инсталирана од странски центар за промена на име, идентитет и историја

Ќе има ли промени во раководството, оставка на Мицкоски или внатрепартиски реформи, што му недостасува на ВМРО-ДПМНЕ?

Според Филип Петровски, ВМРО-ДПМНЕ доживеа пораз бидејќи форсира поделби во партијата

-За мене Заев и Ахмети се прочитани како политички ликови, ова е компромитирана влада. Тоа што ни се случува не беше спречено од мојата партија. При промена на Устав, име, двојазничност и воведување на Рамковниот договор во преамбулата на Уставот, било кој да се кандидира требаше да го победи Заев со мининум 200 илјади гласови разлика. Се тоа што се случи после тоа е формалност и една неизбежна реалност која не сакаше да ја види само Мицкоски. Поразот се случи бидејќи тој форсира поделби во партијата, не беше понудена соодветна структура на листите и не беа прибрани сите десничарски гласови на едно место, туку приватна линија луѓе кои приватно се врзни со него во бизнис релации. Зборуваем за хидроцентралите од кои наводно се ослободил, но знаеме дека луѓе околу него со соработна на тајните служби, се врзани во бизнис интереси и партијата ја користат на тој начин. Нивната неспособна структура да го поразат Заев ќе ја чини Македонија 4 години. Ќе се дојде до стимулација на иселување, тоа мене ме боли. Ќе имаме Влада на Заев, рече Петровски.

Прочитајте и...  ЕУ бара од Турција да биде конструктивна во решавањето на спорот во источен Медитеранот

Јанко Бачев смета дека сите влади во изминатите 30 години се резултат на американската амбасада.

-Не е ништо ново со владиниот состав, нив ги прави американската амбасада. Кога си замина Љубчо Георгиевски, го промовираше Груевски, па се предомисли и сакаше да се врати, тогаш од 15 членови на извршниот комитет 13 застанаа зад него, а зад Груевски само двајца. Кога сакаше Груевски сакаше да си замине доби повик од американската амбасада да се врати назад. Оваа Влада е инсталирана од странски центар за да промени име, идентитет и историја и тоа се случи, рече Бачев.

Прочитај повеќе

Размена на артилериски оган во Нагорно Карабах (ВИДЕО)

Слободен печат

Османи: Првата меѓувладина конференција би требало да се одржи во декември

Слободен печат

Кон: Од март до јуни во Србија имало трипати повеќе смртни случаи од Ковид-19 од соопштеното

Слободен печат

МИА бележи 22 години од емитувањето на првата вест

Слободен печат

Бајден собра рекордни 3,8 милиони долари донации за еден час

Слободен печат

Бил Гејтс и СЗО обезбедија 120 милиони брзи тестови за ковид-19 за најзагрозените

Остави Коментар

Прочитај повеќе

За конфликтот во Нагорно Карабах е виновна Турција

Срѓан Ивановиќ

Видео средба на министерот Бујар Османи со Хајко Мас

Слободен печат

Канадскиот сојузен дефицит ќе достигне 328,5 милијарди долари

Слободен печат

Властите на Португалија со порака до САД: Наша држава, наши правила

Слободен печат

Прва телевизиска дебата на Трамп и Бајден, ова се клучните моменти (ВИДЕО)

Слободен печат

Над милион Американци веќе гласаа на претседателските избори

Слободен печат