Песков: Путин има доволна количина антитела

EPA-EFE/MAXIM SHEMETOV / POOL

Благодарение на вакцинацијата, рускиот претседател Владимир Путин има доволна количина антитела за заштита од инфекција со коронавирусот, објави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„Ве уверуваме дека претседателот енергично ги извршува своите должности и дека вакцинацијата, која навистина имаше позитивен ефект, резултираше со соодветно ниво на заштитни антитела“, рече Песков, пренесува ТАСС.

Во јуни, Путин објави дека ја примил вакцината против коронавирусот од домашно производство Спутник В, а Кремљ претходно објави дека Путин ја примил вакцината со две дози во март и април, но тој не даде никакви детали, ниту објави фотографии на неговата вакцинација.

Видео на денот