-4 C
Скопје

Пендаровски: Банките треба да имаат свои редарски служби

Пендаровски истакна дека недозволено е да се држи редарска служба пред банки од страна на полицајци или војници затоа што банките треба да имаат генерално, а и во во оваа ситуација посебно, своја редарска служба, на која можат да и припомогнат припадниците на МВР или на Армијата, но не обратно.

Претседателот Стево Пендаровски на денешната прес-конференција наведе дека во рамки на Централниот кризен штаб се размислува сите банки и сите приватни стопански субјекти да бидат задолжени од своите вработени да ја организираат редарската служба, нагласувајќи дека е недозволиво таа работа да ја извршуваат Армијата и полицијата.

На прашањето, дали како врховен командат ќе ја повлечете Армијата од Прилеп затоа што има многу реакции дека е понижувачки Армијата да се користи за ставање ред пред банките, а истовремено ни се случуваат инциденти како тој во Синѓелиќ и таму ракцијата е блага, Пендаровски истакна дека недозволено е да се држи редарска служба пред банки од страна на полицајци или војници затоа што банките треба да имаат генерално, а и во во оваа ситуација посебно, своја редарска служба, на која можат да и припомогнат припадниците на МВР или на Армијата, но не обратно.

Прочитајте и...  Државниот инспекторат за животна средина цел на хакерски напад

– Во Прилеп има една нејаснотија која за жал не ја појаснивме навреме. Во Прилеп, Армијата не беше сама во грижата за утврдување на јавниот ред и мир, беше во поддршка на едниниците на Министерството за внатрешни работи. Инаку, постои размислување во рамки на Централниот кризен штаб и мислам дека или денеска или утре најдоцна ќе биде донесена и таа одлука, сите банки и сите приватни стопански субјекти да бидат задолжени од своите вработени да ја организираат таа редарска служба, дури потоа припадниците на МВР да бидат, за евантуално држење на тој поширок простор во тие инстиуции или простори, и зад МВР да бидат припадниците на Армијата, објасни претседателот.

Поврзани вести

ФОТО| Охридскиот градоначалник со капење во езерето го прослави Водици

Михаило Донев

Вархеј: Се воспоставува механизам за пристап на вакцините до Западен Балкан

Слободен печат

ПЕТКОВИЌ ЗА ИЗЈАВАТА НА ХАРАДИНАЈ: Белград нема да наседне на заканите на Приштина!

Слободен печат

Пензиите повисоки во просек за 185 денари, ќе се исплаќаат од 26 јануари

Слободен печат

Влада: Да се донираат средства за обнова и реконструкција на ГТЦ „Глобал” – Струмица

Слободен печат

ФОТО | Три девојки и три момчиња се фрлија по Светиот крст во Земун: Од ладниот Дунав до крстот прва стигна Ања

Слободен печат

Остави Коментар