1 C
Скопје

Откриена причината за смртта на осумте млади за време на новогодишната ноќ во БиХ

Труење со јаглерод-моноксид е причината за смртта на осумте млади кои беа пронајдени мртви во викендица во близина на Посушје, покажала анализата од вештачењето на примероците во Сараево, а кои се потврдено од главниот жупански истражител Јосип Аничиќ.

– По извршената анализа на крвта било утврдено дека кај сите осум лица дошло до интоксикација со јаглероден моноксид со утврдена концентрација во крвта која е смртоносна, потврди Аничиќ.

Во трагедијата која се случи за време на новогодишната ноќ во Посушје, животот го изгубија Иван Миличевиќ, Стипе Ромиќ, Жана Павковиќ, Миа Солдо, Стипе Павковиќ и Марија Павковиќ.

Викендицата во која беа најдени немала електрична енергија, па тие со себе понеле агрегат за производство на струја. Од него излегувало плин со кој се претпоставува дека се задушиле четирите момчиња и четирите девојки.

Прочитајте и...  МЗ: Предност е што кинеската вакцина се чува на температура од 2 до 8 целзиусови степени

Извор: Ослобоџење.ба

Поврзани вести

Систем на ЕУ трипати ја предупредил АХВ за увоз на небезбеден сусам од Индија во Македонија

Слободен печат

Истрага за можна корупција во Гласот на Америка

Слободен печат

ВИДЕО: Милошоски недостапен за изјава во врска со тврдењето дека пратеник силувал жена

Силјановска Давкова: Ќе собираме 10.000 потписи на граѓани за поништување на Законот за попис

Слободен печат

Слаб земјотрес регистриран во близина на Драч

Слободен печат

Можно е Германија да го стопира меѓународниот воздушен сообраќај поради Ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар