18 C
Скопје

Општина Велес распиша конкурс за наградата „Рациново признание“ за 2021

Општина Велес распиша конкурс за наградата „Рациново признание“ за 2021 година. Наградата се доделува за прозни, литературни остварувања на автори од земјава објавени во периодот меѓу две манифестации „Рацинови средби“.

Како што информираат од Општина Велес, право на учество на конкурсот имаат сите автори и издавачи кои во периодот од јуни 2020 година до мај 2021 година објавиле прозни дела на македонски автори.

Делата се доставуваат во три примероци на адреса Општина Велес, ул. Панко Брашнар бр.1, 1 400 Велес со назнака – За конкурс за доделување на наградата „Рациново признание“ за 2021 година.

Делата треба да се достават на оваа адреса најдоцна до 25 мај 2021 година.

Поврзани вести

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани девет пациенти

МИА Агенција

Италијанската крајбрежна стража пресретна четири брода со 500 мигранти

МИА Агенција

Груби: Ние направивме сè, редот е на ЕУ

МИА Агенција

Гир: Време е да се оди напред

Борисов: ЕУ е најдоброто место за живеење во светот

МИА Агенција

Второстепена комисија ќе разгледува зошто пациент кој е кислородно зависен со ковид добил само три дена боледување

Мирослава Бурнс

Остави Коментар