Олабавувањето на мерките во Данска не го забрза ширењето на коронавирусот

epa08372430 Christel Lerche at Hairdresser Hot N Tot reopens and welcomes the first customers, in Bagswaard, Denmark, 20 April 2020. There is a breakdown before and after each customer and the hairdressers have permanent workstations. Customers wait for a good distance and every plastic shackle for customers' outerwear is thrown in the trash after use. The government and the parliamentary parties agreed on Friday night to open liberal professions in Denmark. The vast majority of hairdressers, physiotherapists and tattooists open on Monday, after being closed for about a month during the corona crisis. EPA-EFE/Liselotte Sabroe DENMARK OUT

И натаму се затворени црквите, кината и трговските центри, а до септември нема да се одржи ниту еден фестивал или друго слично масовно собирање.

Во Данска ширењето на ковид-19 не се забрза откако кон средината на април земјата почна етапно да ги попушта рестриктивните мерки, објави денеска државниот институот Серум, одговорен за противепидемиските мерки.

Репродукцискиот број, кој покажува колку во просек луѓе се заразуваат од едно инфицирано лице, малку се зголеми во последниве две недели, но и натаму е под 1.

„Но нема знаци дека епидемијата од ковид-19 се забрзува“, истакна институтот.

И натаму се затворени црквите, кината и трговските центри

Училиштата и градинките во Данска повторно почнаа со работа од 15 април како и фризерите и стоматолозите.

Но собирите на луѓе се забранети до 10 јуни. И натаму се затворени црквите, кината и трговските центри, а до септември нема да се одржи ниту еден фестивал или друго слично масовно собирање. Данските граници исто така се затворени.

Данците меѓу првите, веќе од 13 март ги затворија границите, а истата недела ги затворија училиштата, кафулињата и продавниците, а забранија и собири и посети во болниците.

Во однос на другите европски земји Данска имаше сразмерно помалку заболени и починати од ковид-19 и меѓу првите се одлучи на постапно ублажување на мерките.

 

Видео на денот